Zdrowy dom to dom bez robactwa!

Każdy kto choć raz w życiu miał problem z karaluchami zdaje sobie sprawę z tego, że to owady, których sam wygląd jest wyjątkowo odstręczający.

Każdy kto choć raz w życiu miał problem z karaluchami zdaje sobie sprawę z tego, że to owady, których sam wygląd jest wyjątkowo odstręczający. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że karaluchy są nie tylko brzydkie, ale mogą być także nosicielami gruźlicy czy larw nicieni. Dlatego też jeśli owady pojawią się w domu lub mieszkaniu trzeba jak najszybciej podjąć kroki by się ich pozbyć.

Zapobieganie pojawieniu się karaluchów

Karaluchy zwykle żyją w miejscach, w których przechowywana jest żywność. Właśnie dlatego należy regularnie robić porządki w szafkach kuchennych, przeglądać zapasy żywności, szczelnie zamykać wszystkie opakowania, nie można także dopuszczać do pozostawiania okruszków (konieczne jest odkurzanie całego mieszkania, by skutecznie pozbyć się wszystkich resztek jedzenia także spod stołu czy kanapy). Karaluchy pojawiają się także w miejscach ciepłych i wilgotnych (np. łazienka) oraz szczelinach, wobec czego dobrym pomysłem jest częste wietrzenie pomieszczeń i zaklejenie wszystkich dostępnych otworów. Tak naprawdę te proste zabiegi higieniczne powinny być wystarczające, by nie dopuścić do pojawienia się uciążliwego robactwa.

Sposoby na pozbycie się owadów

Niestety wiele osób często nie myśli o zapobieganiu pojawieniu się karaluchów sądząc, że ich ten problem nie dotyczy. Z czasem może się jednak okazać, że w mieszkaniu pojawiły się te wyjątkowo brzydkie owady. Mimo że walka z nimi nie należy do najłatwiejszych wyzwań istnieją skuteczne sposoby na zwalczanie karaluchów.

1. Kwas borowy w połączeniu z cukrem – to chyba najpopularniejszy środek służący do walki z karaluchami. Kwas borowy jest dostępny właściwie w każdej aptece i – co chyba najważniejsze – jest bardzo skuteczny. Aby pozbyć się owadów należy zrobić mieszankę kwasu ze zwykłym cukrem i rozsypać w miejscach, w których pojawiają się owady. Słodki cukier przyciąga karaluchy, natomiast kwas skutecznie je truje.

2. Lep na muchy – może okazać się przydatny nie tylko w walce z latającymi owadami. Okazuje się, że wystarczy porozcinać go na kawałki i umieścić w miejscach bytowania karaluchów, aby skutecznie sobie z nimi poradzić.

3. Kawa – ten lubiany przez wszystkich napój może okazać się pomocny w walce z niechcianymi lokatorami. Wystarczy zaparzyć dużą ilość kawy mielonej, przesypać fusy do słoika lub innego śliskiego naczynia. Następnie konieczne będzie przyklejenie zwykłej kartki papieru do zewnętrznej części słoika. Nie każdy wie, że karaluchy uwielbiają zapach kawy, zatem aromat je przyciągnie, kartka papieru umożliwi wejście do naczynia, natomiast jego śliskie ścianki uniemożliwią owadom wydostanie się ze środka.

4. Piwo – podobnie jak kawę, karaluchy lubią zapach piwa. Można postąpić jak w przypadku kawy – nalać napój do słoika z przyklejoną do niego kartką papieru. Istnieje również drugi sposób – nasączenie kawałków materiału alkoholowym napojem i rozłożenie ich w miejscach, w których pojawiają się karaluchy.

5. Płytka na karaluchy – w sklepach dostępne są produkty do walki z tymi owadami. Płytka może okazać się bardzo skuteczna – należy postawić ją w miejscu odwiedzanym przez owady, które sam zapach preparatu powinien skutecznie odstraszyć.

6. Spreje – dostępne są specjalne spreje umożliwiające pozbycie się uciążliwych karaluchów.

7. Dezynsekcja – to skuteczny sposób w walce z karaluchami stosowany zwykle wtedy, gdy te domowe zawiodły. Na dezynsekcję dobrze zdecydować się wspólnie z sąsiadami, aby nie okazało się, że uciążliwy problem szybko powróci. Dodatkowo warto wiedzieć, że dezynsekcja powinna zostać powtórzona po około czterech tygodniach, bowiem zabija ona karaluchy, jednak nie robi tego ze złożonymi wcześniej jajami.

Jak widać istnieje wiele sposobów na pozbycie się karaluchów. Większość z nich to stare, stosowane jeszcze przez babki i prababki rozwiązania, które są skuteczne i niedrogie. Należy pamiętać, że w walce z karaluchami należy wykazać się nie tylko dużą pomysłowością, ale także cierpliwością, gdyż może ona trwać nawet kilka tygodni.

Jeden Komentarz

  1. Robert

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *