Zdrowie w pigułce czyli preparaty multiwitaminowe dla najmłodszych

Suplementacja witamin i minerałów jest powszechna zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. Rynek apteczny proponuje rodzicom i ich pociechom szereg różnego rodzaju preparatów multiwitaminowych, które można podawać dzieciom w różnym wieku. Są wśród nich syropy, owocowe tabletki do ssania oraz tran. Który z nich jest najlepszy dla naszych pociech?

Dieta pełna wysoko przetworzonych pokarmów, niewielkie ilości warzyw i owoców w diecie, brak ruchu to najczęściej pojawiające się czynniki, uzasadniające podawanie suplementów dzieciom. Wielu specjalistów jednak uważa, że nie powinno się ich podawać.

Jak wybrać witaminy dla dzieci?

Multiwitaminy dla dzieci to szerokie grono różnego rodzaju preparatów. Witaminy dostępne w postaci syropów, proszków musujących lub tabletek. Produkty przeznaczone są do odpowiednich grup wiekowych, dlatego łatwiej wybrać odpowiedni dla naszego dziecka preparat. Zazwyczaj każdy produkt zawiera różnego rodzaju witaminy, mikro- i makroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Są wyjątki

Istnieją sytuacje, w których suplementacja niektórych witamin jest niezbędna. Weganie (nie wegetarianie) czyli osoby, które wykluczyły ze swojej diety wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego (nie tylko mięso, ale również nabiał) muszą suplementować witaminę B12 i to dotyczy również dzieci będących na diecie wegańskiej. Obowiązkowa suplementacja dla dzieci do ukończenia 1. roku życia obejmuje witaminę D3, ponieważ w mleku matki jest jedynie 10% zalecanej dawki.

Jeśli nasze dziecko często choruje, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który wskaże i doradzi odpowiednie suplementy i podpowie na co zwrócić uwagę w konkretnym przypadku. Właściwe odżywianie powinno w 100% pokryć zapotrzebowanie dziecka na wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze, dodatkowe podawanie suplementów może powodować przedawkowanie tych składników.

Źródło: http://www.sanostol.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *