Zdrowie rodziny: jak wybrać lekarza POZ?

Wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej to bardzo ważna decyzja. To właśnie z lekarzem pierwszego kontaktu najczęściej mamy do czynienia, to do niego się zgłaszamy, gdy wystąpią u nas jakieś dolegliwości chorobowe. Warto wybrać takiego, z którego usług będziemy w pełni zadowoleni i któremu będziemy potrafili zaufać. Na co należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

Przychodnia ma znaczenie

Należy pamiętać, że wybór lekarza to tak naprawdę wybór placówki medycznej. Przychodnia rodzinna NFZ, do której się zapiszemy, powinna posiadać kilka istotnych cech. W przypadku podstawowej opieki zdrowotnej bardzo ważna jest jej lokalizacja. Pamiętaj, że wybór lekarza POZ nie jest uwarunkowany rejonizacją. Dla przykładu – opieka medyczna w Warszawie to wiele placówek rozsianych po całej stolicy. Warto wybrać przychodnię zlokalizowaną blisko miejsca zamieszkania lub taką, do której łatwo się nam dostać samochodem lub komunikacją miejską. Drugą bardzo istotną kwestią jest stopień unowocześnienia placówki oraz posiadane przez nią wyposażenie. Jeśli w przychodni można wykonać podstawowe badania, sprzęt specjalistyczny jest nowoczesny i niezawodny, a gabinety wyglądają schludnie, korzystanie z placówki na pewno jest wygodniejsze i profesjonalne. Wszystkie wymienione udogodnienia możesz znaleźć np. w Przychodni Rodzinnej MEDINTEL, usytuowanej na osiedlu Miasteczko Wilanów w Warszawie.

Kontrakt z NFZ

Podstawowa opieka medyczna w ramach NFZ pozwala na bezpłatne korzystanie z pomocy udzielanej przez lekarza POZ, w skład której wchodzą: konsultacje, badania diagnostyczne i laboratoryjne. Warto wybrać przychodnię, w której lekarz rodzinny nie jest jedynym przyjmującym lekarzem – gabinety specjalistyczne usprawniają wykonywanie zleconych badań. Jeśli wszystkie podjednostki placówki działają w ramach NFZ, można sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak za wizyty specjalistyczne będziemy musieli zapłacić, to i tak dobrze jest leczyć się u lekarzy pracujących w obrębie jednej przychodni – takie rozwiązanie umożliwia konsultowanie się ze sobą specjalistów oraz uzyskanie spójnego obrazu przebiegu choroby. Poza tym – wszystko mamy w jednym miejscu.

Z myślą o dzieciach

Przychodnia rodzinna NFZ to miejsce, do którego bardzo często przychodzimy z dziećmi – zwłaszcza małymi, które nie mają jeszcze dobrze wykształconego układu odpornościowego. Wizyta w przychodni jest stresująca dla każdego maluszka, warto więc oceniać miejsce również pod kątem przystosowania dla małych pacjentów. Jeśli w placówce znajduje się kącik zabaw, który zapewni dziecku odpowiednią rozrywkę w oczekiwaniu na wizytę i jeśli personel wykazuje się odpowiednim podejściem do dzieci, bez obaw można wybrać lekarza POZ z takiego oddziału.

Cechy lekarza idealnego

Z pomocy lekarza rodzinnego korzystamy najczęściej. Niezależnie od tego, czy choruje nasze dziecko czy my sami, oczekujemy fachowej porady, trafnej diagnozy i skutecznego leczenia. Aby to wszystko otrzymać, lekarz, do którego się zgłosimy, musi posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe. Ale to nie wszystko. Idealny lekarz wzbudza nasze zaufanie, jest cierpliwy, dokładnie wszystko tłumaczy i w czasie wizyty nie spogląda nerwowo na zegarek. Jeśli trafimy na lekarza, który każdy przypadek rozpatruje indywidualnie i poświęca pacjentom należytą uwagę, możemy być spokojni o zdrowie i bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich.

Szukasz przychodni rodzinnej NFZ? Zajrzyj na http://medintel.com.pl/ i znajdź lekarza dla swojej rodziny!

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *