Wygoda i naturalność – wybierz protezy termoplastyczne

Decydując się na protezę Pacjenci mają do wyboru standardową pracę protetyczną wykonaną z akrylu lub nowoczesne oraz innowacyjne protezy termoplastyczne, które coraz częściej polecane są przez lekarzy stomatologów. Na którą protezę się zdecydować? Która będzie trwalsza oraz zapewni estetyczny wygląd zębów? Poniżej przedstawiamy porównanie tych dwóch rodzajów protez. Mamy nadzieję, że tekst ten sprawi, iż Pacjenci wybiorą odpowiednią dla siebie protezę, spełniającą ich wysokie wymagania.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe są najbardziej popularnymi pracami protetycznymi, które wybierane są przez wielu Pacjentów. Są wykonane z trwałego materiału, który pozwala na żucie różnego rodzaju pokarmów. Protezy są mocowane za pomocą metalowych haczyków (w przypadku braku kilku zębów) lub stanowią całość i opierają się na kościach dziąsła.

W przypadku pełnego braku uzębienia konieczne jest stosowanie różnego rodzaju klejów, które utrzymują protezę w odpowiednim miejscu.

Protezy wykonane z akrylu, choć popularne i pomocne w odzyskaniu uśmiechu oraz przywróceniu nieskrępowanego funkcjonowania w społeczeństwie, posiadają pewne wady. Bywają one – zwłaszcza na początku użytkowania – wyjątkowo niewygodne. Ponadto mogą powodować ból podczas jedzenia. Taka proteza może się przesuwać oraz nawet wypadać, nie tylko podczas spożywania posiłków, ale również podczas innych codziennych czynności czy sytuacji.

Niewątpliwą zaletą tych protez jest ich refundacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz możliwość bezpłatnej wymiany po pięciu latach użytkowania. Kolejny plus to łatwość utrzymywania higieny tych prac protetycznych. Mogą być one czyszczone zwykłymi pastami do zębów pod bieżącą wodą. Ponadto są odporne na różne czynniki, takie jak alkohol oraz przebarwienia związane ze spożywaniem barwiących napojów oraz potraw. Pomagają osobom dotychczas bezzębnym w odbudowie relacji partnerskich i społecznych, budując (dzięki posiadaniu uzębienia) dobre samopoczucie oraz pewność siebie.

Protezy termoplastyczne

Te innowacyjne protezy wykonane z materiałów termoplastycznych mogą być wytworzone z poliamidów, nylonu oraz acetalu. Są to materiały niezwykle elastyczne. Cechuje je niska waga oraz bardzo mała grubość. Ich właściwości wpływają na wygodę codziennego użytkowania.

Ponadto Pacjenci wybierający te protezy mogą mieć pewność, że będą one stabilne. Stomatolodzy gwarantują, że nie ma konieczności stosowania dodatkowych klejów oraz innych produktów mających utrzymywać je we właściwej pozycji. Protezy termoplastyczne zapewniają doskonałe dopasowanie wynikające z braku tak zwanego skurczu polimeryzacyjnego. To doskonałe rozwiązanie protetyczne na miarę XXI wieku – gwarantuje funkcjonalność i wspaniały wygląd.

Kolejną cechą protez termoplastycznych jest ich wysoka estetyka. Do ich mocowania nie wykorzystuje się metalowych haczyków, jedynie elementy retencyjne wykonane z tego samego materiału co cała praca protetyczna. Co więcej – są one tworzone w kolorze zębów lub dziąsła, dzięki czemu proteza termoplastyczna staje się całkowicie niewidoczna, a brak metalowych elementów sprawia, że noszenie jej niezwykle komfortowe.

Pacjentom wybierającym protezy termoplastyczne przysługuje długoletnia gwarancja, dzięki której mają możliwość bezpłatnej naprawy ewentualnych uszkodzeń powstałych podczas ich użytkowania.

Niewątpliwą zaletą tych protez jest łatwość czyszczenia. Wystarczy użyć miękkiej szczoteczki oraz zalecanego przez stomatologa płynu, by utrzymać je w nienagannej czystości.

Innowacyjne, termoplastyczne protezy są neutralne – w żaden sposób nie wpływają na smak ulubionych potraw. Cechuje je także hipoalergiczność – nie powodują stanów zapalnych w jamie ustnej Pacjenta, ani też odczynów alergicznych; nie zawierają szkodliwego dla zdrowia monomeru. Przede wszystkim jednak są praktycznie niezniszczalne.

Musimy wspomnieć, iż wprawdzie cena protez termoplastycznych jest wyższa od cen prac akrylowych, to jednak nowoczesny materiał termoplastyczny zapewnia nabywcy wysoki komfort podczas codziennego użytkowania. Protezy termoplastyczne nie są przeznaczone dla wszystkich Pacjentów, gdyż warunkiem ich założenia jest posiadanie przynajmniej jednego zęba (aby możliwe było zamocowanie protezy). Dodatkowo materiał, z którego są wykonane jest mniej odporny na przebarwienia; pomocne jednak w utrzymaniu higieny tych protez są specjalistyczne płyny, które niwelują działanie barwników znajdujących się w potrawach oraz napojach spożywanych każdego dnia.

Wybór odpowiedniej protezy

Powyżej przedstawiliśmy charakterystykę dwóch rodzajów protez, które polecane są przez lekarzy stomatologów i protetyków. Zarówno prace akrylowe, jak i termoplastyczne posiadają zalety i wady. Śmiało jednak można stwierdzić, że protezy termoplastyczne są praktycznie niezniszczalne, komfortowe w noszeniu oraz niezwykle estetyczne. Zapewniają naturalny wygląd zębów i tym, w zdecydowany sposób, przewyższają protezy akrylowe.

Jeżeli zależy Państwu na wygodzie oraz niczym nie ograniczonej swobodzie podczas jedzenia czy rozmowy – innowacyjna, nowoczesna proteza termoplastyczna będzie doskonałym wyborem. Tego typu prace protetyczne, w tym z materiału ThermoSens firmy Vertex™, oferuje – między innymi – Gabinet dentystyczny DentalMed w Warszawie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *