Witaminy w życiu noworodka

Witaminy dla noworodka

Przy wyjściu ze szpitala, we wskazaniach dla świeżo upieczonych rodziców, znajdują się informacje o suplementacji witaminy K i D. W przypadku karmienia piersią, powinno ono nastąpić od 8. doby życia maluszka i trwać do 3 miesiąca życia włącznie. Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym, odpowiednią dawkę tych witamin dostają wraz z porcją mleka.

Mleko matki niesie szereg korzyści dla dziecka i jest wysoko rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, która zachęca do tego, by karmić piersią do 2. roku życia i dłużej. Równocześnie stwierdzono, że pokarm z piersi nie zapewnia maluchowi właściwej dawki witaminy K i D, stąd pediatrzy zalecają ich suplementację.

Witamina K

Witamina K uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi oraz ogranicza wystąpienie niebezpiecznych krwotoków. Dzięki niej, następuje synteza białek, które wiążą wapń w płucach, nerkach i łożysku. Do dobroczynnych właściwości witaminy K, zaliczamy także zapobieganie miażdżycy i chorobom układu nerwowego, regulowanie mineralizacji kości oraz działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Komu potrzebna jest suplementacja witaminy K?

Organizm noworodka i niemowlaka nie posiada bakterii, niezbędnych do wytworzenia witaminy K. Pierwsza suplementacja tej witaminy, w postaci zastrzyku domięśniowego następuje w szpitalu, w pierwszej dobie życia. Później rodzice podają dawkę 0,025 mg na dobę doustnie (w postaci kropelek, kapsułek bądź aerozolu).

Witamina K w pokarmach naturalnych

Warzywa liściaste i ciemnozielone są najlepszym naturalnym źródłem witaminy K. Najlepiej spożywać ją w sałacie, szpinaku, brukselce, awokado, zielonym groszku, brokułach, natce pietruszki, a także produktach mlecznych i jajach. Produkcję witaminy K w jelitach wspomaga wypicie kefiru bądź jogurtu.

Konsekwencje niedoboru witaminy K

Najpoważniejszym skutkiem braku witaminy K w organizmie noworodka może być choroba krwotoczna (krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne). U starszych dzieci i dorosłych, niedobór witaminy K pojawia się przy silnych zatruciach pokarmowych i podczas kuracji antybiotykowych, kiedy zabijane są bakterie przewodu pokarmowego, produkujące tę witaminę.

Czym skutkuje nadmiar witaminy K w organizmie?

Z kolei zbyt duże stężenie witaminy K w organizmie niemowlaka, negatywnie wpływa na działanie wątroby, a co za tym idzie może doprowadzić do żółtaczki, a nawet uszkodzenia tkanki mózgowej. W przypadku dorosłych konsekwencjami są: wzrost krzepliwości krwi, nadmierne pocenie się czy nagłe uderzenia gorąca.

Więcej o witaminie K i jej znaczeniu dla zdrowia dziecka można przeczytać tutaj: http://www.osesek.pl/podstawy-zywienia-dziecka/witaminy/23-witamina-k.html

Witamina D

Witamina D (kalcytriol i ergokalcyferol) pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju tkanki kostnej dziecka, ponieważ zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach i redukuje ich wydalanie z moczem. Pierwiastki te wspomagają wzrost i naprawę uszkodzonych tkanek. W organizmach dorosłych osób, wpływa na gęstość kości i zapobiega osteoporozie. W połączeniu z wapniem świetnie działa na serce i system nerwowy, wzmacnia skórę i, podobnie jak witamina K, łagodzi stany zapalne. Zapewnia właściwy poziom insuliny, a szpik kostny dzięki niej produkuje komórki obronne. Teoretycznie organizm ludzki produkuje witaminę D samodzielnie, jednak potrzebuje do tego składników bazowych.

Komu potrzebna jest suplementacja witaminą D?

Noworodkom trudno zapewnić naturalną dawkę witaminy D, dlatego trzeba im podawać specjalny preparat przez pierwszy rok życia. Ilość, którą należy suplementować dziecko jest sprawą indywidualną i ustalaną przez pediatrę tak, by nie dopuścić do niedoboru bądź nadmiaru witaminy w organizmie. Czynniki, które brane są wtedy uwagę to: waga, wzrost, wielkość ciemiączka oraz rodzaj pokarmu.

Witamina D w pokarmach naturalnych

Ryby morskie, jaja, mleko, masło, kurza wątróbka – głównie produkty pochodzenia zwierzęcego zapewniają nam właściwe dawki witaminy D3 (kalcytriolu), która wytwarza się również w naszym organizmie pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne. Właściwy jadłospis dostarcza nam również witaminy D2 (ergokalcyferolu), która powstaje w roślinach wystawionych na działanie słońca. Jeśli nie zapewnimy właściwych dawek witaminy D będzie się to wiązało z niebezpiecznymi skutkami dla organizmu dziecka – krzywicą. Dlatego należy zapewniać maluchowi codzienną porcję nabiału i ryb, a także promieni słonecznych. Już kilka minut spędzonych na słońcu (nawet naświetlań promieniami odbitymi) zapewni dziecku właściwą dawkę witaminy D3.

Konsekwencje niedoboru witaminy D

Najpopularniejszą groźną konsekwencją niedoboru witaminy D jest krzywica i jej dalsze następstwa: osłabienie i zniekształcenie kości, opóźnienia we wzroście zębów. W przypadku zbyt małego stężenia witaminy, maluch jest nadaktywny i ma kłopoty z nadmierną potliwością. U dorosłych występują zaburzenia struktury kości i związane z tym następstwa: częste złamania i skrzywienia układu kostnego. Organizm zaczyna być nadmiernie osłabiony, poziom odporności się obniża, co prowadzi do częstych infekcji i stanów zapalnych skóry.

Czym skutkuje nadmiar witaminy K w organizmie?

Dzięki słońcu wytwarzamy nawet 80% potrzebnej nam witaminy D, resztę powinna zapewniać nam właściwie zbilansowana dieta. Niemożliwe jest przedawkowanie witaminy D ze źródeł naturalnych, gdyż organizm produkuje ją tylko w ilościach sobie niezbędnych.

W przypadku zażywania preparatów aptecznych bardzo łatwo witaminę D przedawkować. Witamina D, w przeciwieństwie do witaminy K, jest w nadmiarze toksyczna i szkodliwa. Może prowadzić do opóźnień w rozwoju dziecka, występowania nudności, biegunki, spadku masy ciała, bólu mięśni i uporczywego swędzenia skóry. Dlatego zażywanie sztucznych preparatów zawierających duże stężenie witaminy D powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *