Terapia – droga do lepszego życia

W życiu stajemy przed dylematami i problemami, z którymi ciężko nam podzielić się nawet z najbliższym przyjacielem. Często też mamy wrażenie, że nikt nie jest nam pomóc – ani partner, z którym związek mamy udany, ani najbliższa przyjaciółka, która zawsze staje po naszej stronie, ani rodzice czy rodzeństwo. Przewlekłość złego nastroju, częste poczucie niespełnienia, smutek, mimo pozornie udanego życia odbierają na nie ochotę, ograniczają nasze działania, mogą też niebezpiecznie pchać w kierunku myśli samobójczych. Dlaczego więc tak mało osób szuka pomocy u terapeuty?

Szukanie pomocy to nie objaw słabości

Przez wiele lat pokutowała w naszym kraju opinia, że osoba chodząca do psychologa jest niezrównoważona, niebezpieczna, chora. Na szczęście to się zmienia i coraz więcej osób wprost mówi o swoich problemach, o tym, że chodzi do terapeuty czy psychologa, albo chodziło i przyznaje, że szukanie pomocy przyniosło pozytywne rezultaty. W wielu kręgach problemy z depresją, nerwicą, natręctwami to już nie temat tabu. A znalezienie dobrego psychologa to nie jest duży problem, zwłaszcza w dużych w miastach. W Trójmieście, Krakowie, Poznaniu czy w Warszawie psycholog czy terapeuta są na wyciągnięcie ręki.

Kiedy szukać pomocy?

Czy jesienny “dołek” to jednak powód by szukać psychologa? Niekoniecznie. Czasami wystarczy pójść na spacer, na zakupy, do kina. Gdy jednak obniżony nastrój to od kilku tygodni codzienność, gdy z powodu złego samopoczucia zaniedbujemy swoje obowiązki, gdy źle czujemy się w związku i nie możemy dogadać się z partnerem, gdy każdy poranek wywołuje w nas lęk, wtedy warto szukać pomocy. Odpowiednia terapia pozwala na poznanie samego siebie, na samorozwój, po rozmowie z terapeutą możemy inaczej spojrzeć na swoje problemy, zachowania swoich bliskich, zdiagnozować swoje lęki i stawić im czoła.

Jak szukać psychologa?

Gdy zdecydujemy się znaleźć terapeutę możemy zarówno z korzystać z pomocy w ramach NFZ, jak i pójść prywatnie (wtedy mamy większy wybór i szybkie terminy spotkań). Warto popytać znajomych, którzy chodzili na terapię, można też skorzystać z informacji w Internecie. Psychologa w Warszawie najłatwiej znajdziemy w internecie bądź lokalnej gazecie. Najtrudniejszym krokiem jest wykonanie pierwszego telefonu i umówienie się na wizytę. Potem może być już tylko łatwiej. I nie wstydźmy się tego, że mamy terapeutę. Mówmy o tym głośno, może dzięki nam ktoś kto go bardzo potrzebuje, pójdzie w nasze ślady i zacznie lepiej żyć.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *