Szczepienie dzieci – ochrona i bezpieczeństwo

Szczepienia ochronne wykonywane u dzieci mają zapewnić bezpieczeństwo i chronić przed groźnymi, często zakaźnymi chorobami. Realizacja programu szczepień ochronnych jest zależna od decyzji rodziców. Należy jednak pamiętać, że szczepionki są najsilniejszym środkiem do zwalczania i zapobiegania chorób zakaźnych na świecie.

Pierwsza szczepionka ochronna przeciwko ospie prawdziwej została zastosowana przez Jennera przeszło 200 lat temu. Od tamtego czasu dziedzina wiedzy, zwana wakcynologią, bardzo się rozwinęła i poszerzyła. Szczepienia ochronne przyczyniły się do skutecznego wykorzenienia niektórych chorób zakaźnych, jak na przykład ospa prawdziwa czy choroba Heinego–Medina.

Czym jest szczepionka?

Obecnie używa się na świecie bardzo wiele różnych szczepionek. W Polsce stosuje się je u dzieci od chwili ich urodzenia według „Kalendarza szczepień”. Szczepionki są antygenami, które mają pobudzić aktywność immunologiczną organizmu człowieka. Głównym celem szczepienia jest wytworzenie w organizmie przeciwciał, a także zainicjowanie tzw. pamięci immunologicznej. Szczepionki mogą zawierać tylko jeden antygen, czyli szczep bakteryjny lub wirusowy, a wtedy chronią organizm przed tylko jedną, konkretną chorobą zakaźną. Są także szczepionki mieszane, tzw. skojarzone, które zawierają kilka różnych antygenów i zapewniają odporność na kilka chorób zakaźnych.

Szczepienia bezpłatne i płatne

Szczepienia dla dzieci, jak już wspomnieliśmy, są realizowane w Polsce według tzw. „Kalendarza szczepień”. Wszystkie szczepionki, znajdujące się w takim harmonogramie, są obowiązkowe i bezpłatne. Za realizację szczepień odpowiadają rodzice oraz lekarz rodzinny.

W okresie pierwszych 2 lat życia dzieci otrzymują bezpłatnie szczepionki przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi i krztuścowi, pałeczce hemofilnej typu B, przeciwko wirusowemu porażeniu dziecięcemu, odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej. Dodatkowo określona grupa dzieci może skorzystać także z darmowej szczepionki przeciwko pneumokokom.

Rodzic może zdecydować się także na szczepionki płatne, których nie ma w „Kalendarzu Szczepień”. Mowa tu o ochronie przed takimi chorobami, jak pneumokoki, rotawirusy, meningokoki, ospa wietrzna, grypa oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Według badań, wydłużenie wieku życia człowieka w dużej mierze zawdzięczamy kanalizacji, dostępowi do czystej wody, a także szczepieniom. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroby zakaźne poważnie zagrażały człowiekowi. Specjaliści oceniają, że gdy na świecie będzie mniej niż 90% populacji ludzi zaszczepionych, wtedy niektóre choroby, uznawane za wyeliminowane, mogą powrócić i zaatakować z podwójną siłą.

Więcej na imed24.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *