Szampon dla dzieci – jaki wybrać, by nie podrażnił delikatnej skóry malucha

Najlepszy szampon dla dziecka

Pielęgnacja małych dzieci musi uwzględniać ich wrażliwość i delikatność. Zarówno skóra ciała, głowy, jak i włoski są niezwykle wyczulone na działanie tak naprawdę wszystkich czynników. Kosmetyki, zanieczyszczenia dnia codziennego czy zewnętrzne bodźce mogą wywołać podrażnienia na maluszku. W artykule skupiamy się na pielęgnacji włosów małych dzieci oraz podpowiadamy, jaki szampon dla dzieci wybrać!

Włosy dziecka a włosy dorosłego

Bez żadnych wątpliwości, włosy małych dzieci różnią się od włosów osoby dorosłej. Przede wszystkim cechują się delikatnością i wrażliwością. Zwłaszcza u noworodków przypominają łagodny meszek, który utrzymuje się do około 4-5 miesiąca. Następnie na głowie dziecka zaczynają wyrastać nowe włosy, które będą stanowiły pokrycie głowy już w życiu dorosłym. Etap ich wzrostu, wytarcia się i ponownego pojawienia wynika z uwarunkowań biologicznych maluszków, które odpowiadają za pełnienie ochronnych właściwości. Im dziecko starsze, tym bardziej przypomina dorosłego – biorąc oczywiście pod uwagę strukturę, budowę oraz mechanizmy, jakie zachodzą we włosie.

Pielęgnacja włosów dziecka

Podczas działań pielęgnacyjnych należy uwzględnić wiek dziecka. To od niego zależy częstotliwość mycia główki oraz rodzaj stosowanych kosmetyków.

  1. Mycie włosów małego dziecka powinno opierać się stosowaniu mydełka – delikatnego i przeznaczonego dla dzieci. Ważne jest by było hipoalergiczne, nawet jeżeli pociecha nie posiada dokładnie zdefiniowanej wrażliwości, ponieważ jego skóra z natury narażona jest na oddziaływanie różnorodnych bodźców.
  2. W momencie, gdy na główce pojawi się ciemieniucha – żółta łuska, sam szampon nie wystarczy. Tuż przed myciem należy zastosować oliwkę do włosów, która ułatwi pozbycie się jej.
  3. Pielęgnacja włosów dziecka, mniej więcej od 3-5 roku życia jest nieco łatwiejsza. Skóra głowy i włosy ma już wystarczająco rozwiniętą powłokę ochronną, która jest w stanie bronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Nie wymaga tym samym stosowania kosmetyków uwzględniających nadmierną wrażliwość skóry głowy i włosów dziecka.

Jaki szampon wybrać dla małych dzieci

Należy pamiętać, iż napis na produkcie, świadczący o przeznaczeniu szamponu dla małych dzieci, nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości. Trzeba również zapoznać się z etykietą, zawierającą dokładnie wymienione składniki.

  • Przede wszystkim taki kosmetyk powinien być delikatny i łagodny. Po czym to poznać? Przede wszystkim po konsystencji. Formułę produktu można ocenić przez buteleczkę, nie wszystkie jednak są przeźroczyste i to umożliwiają. Dlatego też, najlepiej sprawdzić ją aplikując niewielką ilość kosmetyku na palce. Szampon nie może być bardzo gęsty i ciężki, ale także płynny niczym woda. Umiarkowana gęstość jest tutaj wyznacznikiem wyboru kosmetyku.
  • Dobrze jest także, by stosować szampon z tej samej serii, co inne kosmetyki do pielęgnacji. W momencie pojawienia się reakcji alergicznych łatwo będziesz mogła wyeliminować szkodzący produkt, gdyż serie kosmetyków do pielęgnacji oparte są na tej samej strukturze. Z drugiej strony należy również wyeliminować zbędne produkty do dbania o maluszka i stosować tylko te niezbędne. Sprawdza się tutaj zasada – im mniej tym lepiej. Dlatego też na rynku kosmetycznym, znajdują się produkty służące zarówno do mycia włosów, jak i ciała.

Często małe dzieci nie lubią kąpieli, co może wynikać z nieodpowiednio dobranych kosmetyków. Szampon dla dzieci Garnier sprawi, że kąpiel będzie przyjemna zarówno dla dziecka i dorosłego. Delikatna formuła szamponu Ultra Doux nie stanowi zagrożenia alergicznego wobec delikatnych włosów dziecka. Produkt nie szczypie w oczy i ma przyjemny zapach. Ekstrakt zielonego jabłka sprawia również, że włosy są miękkie i ładnie pachną na długi czas.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *