Skóra dziecka – czym się charakteryzuje?

Skóra dziecka dojrzewa wraz z nim, dlatego, gdy dziecko przychodzi na świat, jego zewnętrzna powłoka jest cienka i bardzo delikatna. W przeciwieństwie do skóry osób dorosłych, w zasadzie nie pełni funkcji bariery obronnej. Dopiero po czwartym roku życia staje się nieprzepuszczalna dla drobnoustrojów. Do tego czasu każde zadrapanie naskórka malucha może być powodem zakażenia, dlatego tak istotna jest ochrona i pielęgnacja skóry dziecka.

Jakie cechy ma skóra dziecka?

Skóra dziecka jest dużo cieńsza od skóry osoby dorosłej. W związku z tym nie spełnia wszystkich funkcjonalności ochronnych. Pokryta jest cienkim płaszczem hydrolipidowym stanowiącym barierę przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego łatwo jest uszkodzić delikatny naskórek dziecka. Brak jest wykształconych gruczołów potowych, przez co termoregulacja nie działa do końca poprawnie. Dziecko nie powinno zatem przebywać w zbyt ciepłych oraz zbyt zimnych warunkach, ponieważ wychładza się równie szybko, jak i przegrzewa. Suche powietrze bardzo sprzyja wysuszaniu skóry dziecka, która i tak traci wodę dużo szybciej niż u osoby dorosłej. U dzieci brak jest melaniny, dlatego jest niezwykle podatna na agresywne działanie promieniowania słonecznego.

Jak pielęgnować skórę dziecka?

Skóra dziecka rozwija się w ciągu pierwszych kilku lat życia. Bardzo istotne jest, aby w tym okresie nie zaburzyć procesów rozwojowych skóry przez niewłaściwą pielęgnację, ponieważ będzie ona bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Należy pamiętać, że im młodsze dziecko, tym jego skóra jest bardziej wrażliwa i potrzebuje niezwykle delikatnej pielęgnacji. Wybierając kosmetyki do kąpieli czy balsamy należy zwrócić uwagę na składniki w nich zawarte.

Najbezpieczniejsze będą produkty zawierające ekstrakty roślinne, które delikatnie pozwolą natłuścić i nawilżyć skórę malucha. Preparaty zawierające naturalne substancje mają również działanie łagodzące i kojące. Do oczyszczania delikatnych włosów dziecka można wybierać spośród wielu dostępnych szamponów, jednak warto sięgnąć po rozwiązanie, które nie tylko zadba o higienę, ale także nie spowoduje szczypania oczu małego człowieka. Po kąpieli można zastosować balsam nawilżający lub krem pielęgnacyjny. Warto stosować produkty zawierające w swoim składzie tlenek cynku, który zapobiega odparzeniom i chroni skórę przed otarciami.

Przeczytaj więcej na temat dbania o skórę dziecka na blogu Sesderma: https://www.sesderma.pl/blog/post/jak-dbac-o-skore-dziecka

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *