Repetytorium – niezbędnik każdego maturzysty

Egzamin maturalny, to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu młodego człowieka; jest to oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że dobrze zdana matura może zaważyć o dalszych losach abiturienta. Szkoły starają się zapewnić maturzystom jak najlepsze warunki, często prowadząc dodatkowe fakultety przygotowujące do egzaminów z wybranych przedmiotów czy zajęcia wyrównujące – dla osób, które zdecydowały się na zdawanie matury z przedmiotu innego niż profil klasy. Przyszły maturzysta powinien jednak zaopatrzyć się w dodatkowe pomoce naukowe, które pozwolą mu na swobodne przyswajanie i powtórki wymaganego materiału. Mowa oczywiście o repetytoriach maturalnych.

Repetytorium, to zazwyczaj obszerne opracowanie, które jest skonstruowane w taki sposób, by ten, kto z niego korzysta, przyswoił jak najwięcej informacji. Ułatwia to zazwyczaj intuicyjnie zbudowany system treści, często zgodny z podręcznikiem, z którego korzysta uczeń; dużą rolę odgrywa również szata graficzna (w tym przede wszystkim pomocne i proste do zapamiętania infografiki). Niektóre osoby twierdzą, że zakup repetytorium jest zbędnym wydatkiem, a treść zawarta w opracowaniu w żadnym stopniu nie przyczyni się do poprawienia wyników maturzysty. Nic bardziej mylnego – wartość merytoryczną repetytoriów docenili także niektórzy nauczyciele, korzystając z ich pomocy na dodatkowych zajęciach przygotowujących do egzaminu.

Jak wybrać najlepsze repetytorium?

Wybranie najlepszego repetytorium może okazać się wyjątkowo trudnym zadaniem. Naszą uwagę powinno zwrócić kilka rzeczy; po pierwsze, warto zainwestować w pomoc naukową pochodzącą z tego samego wydawnictwa co podręcznik maturzysty. Dzięki temu zyskamy pewność, że treści zawarte w repetytorium są tożsame z tymi, które pochodzą z podręczników używanych w trakcie edukacji ponadgimnazjalnej. Jest to bardzo ważne z kilku powodów; po pierwsze, w przypadku zbyt rozbudowanego repetytorium unikniemy sytuacji, w której nastolatek uczy się mnóstwa nieprzydatnych szczegółów, które w żaden sposób nie wpłyną na jego wynik z egzaminu maturalnego. Po drugie, w wypadku, gdy to właśnie repetytorium wydaje się nie zawierać wszystkich tematów poruszonych w podręczniku , może dojść do sytuacji, w której istotna i potrzebna na egzaminie informacja nie została zawarta w zakupionej pomocy naukowej, a tym samym nie została zapamiętana przez nastolatka. Największe wydawnictwa, takie jak WSiP (http://www.wsip.pl/) na ogół oferują repetytoria skonstruowane tak, by stanowiły swoiste podsumowanie podręczników z trzech lat (w przypadku liceów) z tej samej firmy i zawierały najważniejsze punkty każdego tematu.

Repetytorium do języka polskiego, matematyki i j. obcego – absolutne must have!

Każdy maturzysta jest zobowiązany do zdawania egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. Ważne jest zatem, by dobrać odpowiednie pomoce naukowe, właśnie z tych przedmiotów. Repetytorium z języka polskiego, to przede wszystkim kompendium wiedzy o epokach, które odgrywają istotną rolę na egzaminie maturalnym; dużo uwagi poświęca się także lekturom. Nie należy obawiać się, że maturzysta, posiadając gotowe informacje, nie sięgnie po książkę; jeśli będzie chciał zrozumieć uwagi zawarte w repetytorium, zostanie zmuszony do przynajmniej pobieżnego zapoznania się z lekturą. Z kolei repetytorium do matematyki zawiera na ogół wszystkie podstawowe typy zadań, które występują na egzaminie maturalnym; znajdą się w nim zatem przede wszystkim funkcje, ale również trygonometria czy obliczanie rachunku prawdopodobieństwa. Repetytorium do języka obcego to natomiast zbiór leksykalno-gramatyczny, który zapewni maturzyście solidną powtórkę słówek i podstaw gramatyki wybranego języka. Repetytoria językowe stanowią zazwyczaj nieocenioną pomoc dla osób, które chcą uporządkować cały zasób swojej wiedzy.

Repetytoria w formie elektronicznej

Jak łatwo się domyślić, powstają pierwsze repetytoria w wersji cyfrowej, z których można korzystać, ściągając e-book lub przeglądając Internet. Z tą formą pomocy naukowej najczęściej wiążą się obawy rodziców; nie należy jednak przesadnie unikać tego rodzaju rozwiązań. Niewątpliwie przeglądanie repetytorium na ekranie komputera lub smartfona może wiązać się z nieodpartą pokusą buszowania w sieci; maturzysta wie jednak zazwyczaj, kiedy może pozwolić sobie na chwilę relaksu, a kiedy musi zorganizować czas na powtórki. Obecnie większość nastolatków posiada telefony z dostępem do Internetu, co sprawia, że repetytorium w wersji cyfrowej może towarzyszyć im niemal cały czas. To z kolei umożliwia szybkie powtarzanie najważniejszych treści nie tylko w domu, ale również na przerwach w szkole czy podczas jazdy autobusem. Niektóre wydawnictwa, takie jak wspomniany wcześniej WSiP, udostępniają repetytoria maturalne właśnie w wersji cyfrowej.

Zalety posiadania repetytorium:

Zakup repetytorium może być sporym jednorazowym wydatkiem, jest to jednak jak najbardziej opłacalne. Oto kilka dowodów na to, że warto zaopatrzyć maturzystę w dodatkową pomoc naukową.

  • Usystematyzowana wiedza na wyciągnięcie ręki. Dzięki repetytorium maturalnemu przyszły abiturient będzie mógł usystematyzować posiadaną już wiedzę, zwrócić uwagę na najważniejsze informacje, a także przyswoić wiadomości, które umknęły mu podczas lekcji. Warto zresztą pamiętać, że repetytorium jest zazwyczaj pomyślane, jako podsumowanie całego toku edukacji ponadgimnazjalnej; trudno byłoby wymagać, by maturzysta na początku powtórek pamiętał szczegóły z pierwszej czy drugiej klasy.
  • Przejrzysta i intuicyjna szata graficzna pomaga w zapamiętywaniu informacji; repetytorium jest szczególnie przydatną pomocą naukową dla wszystkich wzrokowców.
  • Najważniejsze wiadomości w jednym miejscu. Zgromadzenie wszystkich najważniejszych informacji z całego toku edukacji ponadgimnazjalnej w jednym miejscu gwarantuje, że nastolatek nie będzie potrzebował sterty notatek porozrzucanych po całym domu; wszystko, co najważniejsze, znajdzie w repetytorium.

Wybór materiałów dydaktycznych i repetytoriów maturalnych jest dostępny w serwisach takich jak Wsipnet.pl, Ucze.pl czy Zdasz.to.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *