Przygotowanie mężczyzny do ciąży

Kwestia właściwego przygotowania się do zajścia w ciążę to problem, który najczęściej porusza się, mając na uwadze kobiety. Coraz więcej przeprowadzanych badań pokazuje jednak, że duży wpływ na możliwość zajścia w ciążę, na jej przebieg oraz na zdrowie płodu ma także kondycja mężczyzny. W naszym artykule opisujemy, jakie działania powinien podjąć mężczyzna, aby właściwie się przygotować do ciąży swojej partnerki.

Wszelkie opisane w naszym artykule podejmowane przez mężczyznę działania mają na celu pozytywnie wpłynąć na proces spermatogenezy, czyli na powstawanie i dojrzewanie plemników. To bowiem w dużej mierze właśnie od jakości męskiego nasienia będzie zależało zdrowie przyszłego dziecka. Proces spermatogenezy trwa około trzech miesiące i dlatego wszystkie wskazane kroki powinny być podejmowane najpóźniej trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Rozpoczęcie właściwie zoptymalizowanej diety

Pierwszym ważnym elementem starań o dziecko na pewno powinno być rozpoczęcie właściwej diety. Na pewno przyszły tata powinien zacząć jeść więcej warzyw i owoców oraz produktów bogatych w węglowodany. Należą do nich między innymi pieczywo pełnoziarniste, kasze, makaron ryżowy oraz płatki owsiane. Przyszły tata powinien także zadbać o dostarczanie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości białka. Powinien więc jeść dużo ryb, chudą wieprzowinę i wołowinę oraz rośliny strączkowe. Istotne są także selen i cynk, ponieważ ich działanie wpływa na zwiększenie ruchliwości plemników. Duże ich ilości znajdują się m.in. w kakao, w pestkach dyni, jajkach, w wątróbce oraz ponownie w pieczywie pełnoziarnistym i w rybach.

Jak dodaje nasz rozmówca, lekarz z Kliniki Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach: „Bardzo ważne w przygotowaniach mężczyzny do ciąży jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości kwasu foliowego, czyli folacyny. Jest to witamina z grupy B9, której działanie powoduje zapobieganie wad cewy nerwowej u dziecka. Niedobór folacyny może u dziecka poskutkować np. przepukliną mózgową czy rozszczepem kręgosłupa. Przez wiele lat uważano, że suplementacja kwasu foliowego w przygotowaniu do ciąży jest istotna wyłącznie u kobiet. Najnowsze badania jednak zmieniły ten pogląd i dziś już uważa się, że jest ona równie ważna także u mężczyzn”.

Czego powinno się unikać podczas przygotowań do ciąży?

Z drugiej strony podczas przygotowania do zajścia w ciążę, powinno się ze swojej diety wyeliminować zbyt tłuste potrawy oraz takie, które zawierają przetworzone produkty. Na pewno więc nie powinno się jeść dań typu fast food. Powinno się również zrezygnować z używek. Warto jest znacząco ograniczyć albo całkowicie zrezygnować z palenia tytoniu oraz ze spożywania alkoholu. Udowodniono np. że nałogowe palenie papierosów może zmniejszyć ilość plemników w nasieniu nawet o 20 proc.! To bardzo dużo i może mieć znaczący wpływ na problemy z zajściem w ciążę.

Ograniczenie ilości stresu, wysypianie się

Przygotowując się, do rozpoczęcia starań o zajście w ciążę mężczyzna powinien także w miarę możliwości unikać zbyt dużych stresów. Nie powinien się także przepracowywać. Powinien za to zacząć uprawiać jakiś sport. Zwiększenie aktywności fizycznej powinno już po kilku treningach mieć dobroczynny wpływ na samopoczucie oraz wpłynąć na właściwe zrelaksowanie się przyszłego taty. Przygotowania do ciąży u mężczyzn powinny także zakładać zapewnienie sobie właściwej ilości snu.

Żeby mieć pewność, że podejmowane działania będą wystarczające ,możemy się zgłosić o pomoc do specjalisty. Wykona on nam wszystkie niezbędne badania (w razie potrzeb mogą to być m.in. morfologia, badanie moczu, analiza poziomu hormonów, badanie nasienia) i wskaże elementy, które należy jeszcze poprawić.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *