Przemoc w rodzinie – jak sobie radzić? Gdzie znaleźć pomoc?

Przemoc w rodzinie

Przemoc stosowana w stosunku do osób najbliższych stanowi spory odsetek czynów zabronionych, zaliczanych do katalogu przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Jednak w opinii wielu sprawców uznających prawo pięści, agresja wobec członków rodziny jest naturalnym elementem wspólnego życia. Jak sobie radzić z przemocą domową i gdzie możesz szukać pomocy?

Przemoc w rodzinie – czym się objawia?

Mimo stale rosnącej świadomości Polaków i wielu społecznych kampanii uwrażliwiających na przemoc domową, to zjawisko, które dotyka wielu rodzin. Osoby dotknięte agresją najbliższych, w poczuciu strachu, winy i obawy przed ośmieszeniem, często nie zgłaszają się tego organom ścigania, przez lata żyją w poniżeniu i poczuciu bezradności.

Przemoc w gronie rodziny może dotykać zarówno kobiety, dzieci, jak i mężczyzn. Musisz wiedzieć, że znęcanie to nie tylko bicie, kopanie, popychanie, szarpanie, czy policzkowanie. To również agresja występująca w formie psychicznej jak groźby, szantażowanie, ośmieszanie, poniżanie, ograniczanie kontaktów z rodziną i znajomymi. Pamiętaj, że przemoc domowa może występować jeszcze w wielu innych aspektach. Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą agresji ze strony najbliższych i szukasz informacji na temat znęcania, o przemocy w rodzinie przeczytasz na www.rodzinarodzinie.pl. W serwisie znajdziesz opis sytuacji, w których koniecznie powinieneś zgłosić się po pomoc.

Jak sobie radzić z przemocą w rodzinie?

Bywa, że zacisze czterech ścian własnego M staje się więzieniem i pułapką, z której ciężko się wydostać bez pomocy osób trzecich. Ofiary i sprawca przemocy w rodzinie zazwyczaj żyją wspólnie, dzielą ze sobą przestrzeń, do której nie mają dostępu osoby postronne. W sytuacji, w której czujesz, że zachowania bliskiej Ci osoby przekraczają ustalone normy, obawiasz się każdej rozmowy, wspólnie spędzonych chwil, nie możesz pozostawać bierny i czekać, aż sytuacja sama ulegnie rozwiązaniu. Zgłoś się po pomoc do instytucji, których celem jest wsparcie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Pracownicy tego typu ośrodków, prawnicy i psychologowie oraz funkcjonariusze służb powiedzą Ci, jakie kroki powinieneś podjąć, aby uwolnić siebie i rodzinę od życia w strachu.

Gdzie szukać pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie?

Szukając wyjścia z zaklętego kręgu przemocy w rodzinie, możesz zgłosić się po pomoc do:

  • Ośrodek Pomocy Społecznej – pracownicy udzielą Ci potrzebnych informacji oraz wsparcia materialnego, dzięki któremu możesz uzyskać np. nocleg w sytuacji, w której nie masz gdzie się podziać.
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej – instytucja powołana w celu świadczenia pomocy osobom dotkniętym przemocą fizyczną, psychiczną, emocjonalną lub ekonomiczną. Znajdziesz tam możliwość skorzystania z konsultacji interwencyjnych, pomocy prawnej, psychologicznej, wsparcia socjalnego oraz schronienia.
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – możesz tutaj zyskać informacje o tym, gdzie szukać pomocy.
  • Policja – kiedy Ty lub członkowie Twojej rodziny czują się zagrożeni znęcaniem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *