Przeglądy zębów. Dlaczego są tak ważne?

Wiele osób odwiedza gabinet stomatologiczny dopiero wtedy, kiedy czuje dotkliwy ból zęba. Niestety wciąż jeszcze unikamy regularnych wizyt kontrolnych. Nie odwiedzamy dentysty, choć wiemy, że profilaktyka skutecznie pomaga uniknąć bolesnych zabiegów. I koło się zamyka. Nie bójmy się przeglądów zębów, zadbajmy o to, aby nasz uśmiech jak najdłużej był zdrowy, naturalny i piękny.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Lepiej zapobiegać niż leczyć – powiedzenie to znane jest na całym świecie i występuje w wielu językach. Pomimo tego, iż nasza świadomość wzrasta, a usługi medyczne są łatwo dostępne, wielu Polaków wciąż omija gabinety stomatologiczne. Na wizytę decydujemy się dopiero wtedy, gdy pojawia się ból. I to nie zawsze od razu.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Unimedex w Szczecinie: „Często czekamy jeszcze na poprawę, przyjmujemy leki przeciwbólowe lub przeszukujemy fora internetowe w celu znalezienia „domowych” sposobów na ból. Tymczasem w większości sytuacji w zębie rozwija się próchnica, która w najgorszym przypadku może doprowadzić do całkowitej jego utraty. A tak wcale być nie musi. Regularne przeglądy zębów mogą skutecznie temu zapobiec. Gabinet stomatologa powinniśmy odwiedzać co 6 miesięcy. Co w skali roku daje nam łącznie zaledwie dwie wizyty”.

Taniej jest zapobiegać niż leczyć

Do tych osób, do których nie przemawiają argumenty dotyczące ryzyka bolesnych zabiegów czy pojawienia się braków w naturalnym uzębieniu, może przemówi taki argument. Zdecydowanie taniej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy i innych stanów chorobowych w jamie ustnej niż je leczyć. Ponadto leczenie wymaga czasu.

Bywa też i tak, że odwlekanie wizyty u specjalisty skutkuje brakiem możliwości podjęcia leczenia zachowawczego i konieczne jest już leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. W ostateczności nieunikniona może okazać się ekstrakcja zęba, a po niej kosztowne leczenie protetyczne.

Dlaczego jeszcze warto odbywać regularne przeglądy?

Bardzo często zdarza się, że objawy występujące w obrębie naszej jamy ustnej świadczą o niepokojących stanach chorobowych w innych częściach organizmu. Dzięki przeglądom zębów możemy więc je odkryć i szybko wprowadzić odpowiednie leczenie.

Regularne wizyty u stomatologa oprócz utrzymania uzębienia w zdrowiu, wpływają także na zachowanie jego estetyki. A pomagają w tym różnego rodzaju zabiegi takie jak na przykład wybielanie zębów.

Zwyczaj regularnego odwiedzania lekarza dentysty warto wprowadzać jak najwcześniej. Współczesne gabinety są przygotowane na wizyty najmłodszych pacjentów, a profesjonalni lekarze dokładają wszelkich starań, aby czas, jaki nasze dziecko spędza na fotelu, pozostał w jego pamięci jako miłe wspomnienie. Dzięki temu w przyszłości może uniknąć ono sytuacji, w której niejednokrotnie znajdowali się jego rodzice.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *