Planowanie wesela – od czego zacząć?

Planowanie wesela

Planowanie wesele – wydawało by się, że temat jest do ogarnięcia bez żadnego problemu, ot trochę większe przyjęcie rodzinne, przecież nie ma się co stresować, wesele jest po to by się dobrze bawić więc jaki problem ? Jedzonko, wódeczka, muzyczka i jest elegancko i wszyscy uczestnicy wesele, łącznie z Parą Młodą są szczęśliwi. Ale czy rzeczywiście jest tak łatwo jak by się wydawało ?

Od czego zacząć ?

Przyszli nowożeńcy są już po zaręczynach i zaczynają planować uroczystości ślubne i oczywiście nieodłączne przyjęcie weselne. No i oczywiście nasuwa się od razu pierwsze pytanie – od czego zacząć ?

Przede wszystkim warto zastanowić się dokładnie nad terminem, ponieważ może on mocno wpłynąć na dalsze plany. Czemu ? przede wszystkim jeżeli planujemy uroczystości ślubne i wesele w miesiącach najbardziej popularnych, czyli w Polsce są to głównie czerwiec, sierpień i wrzesień. Mają literkę „R”, a podobno przynosi to szczęście, oraz są to zazwyczaj miesiące ciepłe, gdzie pogoda dopisuje i można zaplanować zdjęcia w plenerze, pojechać bryczką lub kabrioletem do ślubu, wydawało by się, że same plusy.

Ale są również minusy. Po pierwsze jak wcześniej wspomniałem są to miesiące najbardziej popularne, więc terminy są rezerwowane sporo czasu przed weselem. Zarówno salę weselną, czy zespół weselny należy rezerwować z najlepiej przynajmniej rocznym wyprzedzeniem, a niektórzy robią to nawet 2 lata przed ślubem.

Po drugie koszt. Ponieważ wszystkie firmy z branży ślubnej są oblegane w tych miesiącach, więc raczej nie uzyskamy żadnych rabatów na które możemy liczyć w innych miesiącach, tych mniej popularnych. A przecież bardzo często o ten koszt się rozchodzi. W miesiącach takich jak np. styczeń można zaoszczędzić na weselu około 30-40%, czyli jest o czym myśleć. A czy w styczniu jest brzydko ? Śluby w zimę są przepiękne. Faktem jest, że jest pięknie jak jest śnieg i nie ma za dużego mrozu, no ale czy we wrześniu czy w innym miesiącu mamy gwarancję pięknej pogody ? A jak będzie lało, wiało itd. to czy będzie pięknie ? Raczej nie. Po trzecie w tych miesiącach większość osób planuje urlopy i może się okazać, że z zaproszonych gości odpadnie nam nawet 30-40%.

Jak widać termin ślubu ma bardzo duży wpływ na to jak potoczy się nasza dalsza przygoda z organizacją ślubu i wesela.

Co dalej ?

Jak już gruntownie przemyśleliśmy termin naszej uroczystości to czas zastanowić się nad liczbą gości, bo to z kolei będzie decydować o tym jakie sale weselne będziemy brać pod uwagę.

Sala weselna

Po ustaleniu ostatecznej liczby gości, może nie ostatecznej, bo warto zostawić sobie mały margines, jak się ktoś przypomni, a okaże się, że na sali weselnej już jest komplet miejsc zajętych, zabieramy się za wyszukanie sali weselnej. Dlaczego ważne było ustalenie liczby gości, przecież mogliśmy wynająć salę weselną na 300 osób i z pewnością wszyscy by się zmieścili. Może i tak by było, ale jak na tak wielkiej sali wyglądało by stu gości, bo okazało się, że na tyle możemy liczyć ? Salę weselną należy dobrać do zaplanowanej liczby gości, tak aby nie było pustek na Sali, ale oczywiście też tak, aby było swobodnie można było potańczyć, a nie gnieść się na parkiecie. Warto też zsynchronizować termin dostępności Sali z dostępnością zespołu weselnego, który jest następnym punktem na naszej liście.

Zespół weselny

Zespół weselny to kolejny ważny punkt na naszej liście. Jako że na weselu mamy się weselić, a wiadomo, że gorzałka weselna rozwesela, ale bez przesady, więc zapewnić trzeba jakąś rozrywkę i w tym celu wynajmujemy właśnie zespół weselny, bo zespół weselny to nie tylko samo granie do tańca, na tym absolutnie rola zespołu się nie kończy.

Zespół weselny

Zespół weselny odpowiedzialny jest także za np. inicjowanie toastów, zazwyczaj po kilku głębszych goście sami przejmują inicjatywę, ale jakoś trzeba zacząć. Kolejną sprawą jest prowadzenie wesela.

W każdym porządnym zespole weselnym jest ktoś kto odpowiada za konferansjerkę, przywita gości na Sali weselnej, zaprosi do tańca, na ciepły posiłek, poprowadzi jakieś zabawy czy konkursy weselne, zorganizuje oczepiny itd. Dodatkowo zespół nie tylko występuje na scenie. Chociaż obecnie jest to mniej popularne, ale wciąż w niektórych regionach Polski jest to wciąż praktykowane, mianowicie chodzi o tzw. Biesiadę, czyli śpiewanie z gośćmi przy stołach. Powoli młodsze pokolenie odchodzi od tej tradycji uważając ją za zbyt przaśną, ale w sumie samo wesele jest taką tradycją, ale niektóre rzeczy ulegają przedawnieniu.

Najważniejsze mamy za sobą

Jeżeli przeszliście przez te punkty szybko i „bez bólu” to gratulacje. Mając listę gości, wybraną salę i zespół weselny jesteście już „w domu”. Zapewne przekonaliście się też ile to kosztuje, bo są to jednak najbardziej kosztowne sprawy w całym procesie przygotowania do uroczystości ślubno-weselnych. Ale macie przed sobą jeszcze mnóstwo spraw do załatwienia, zapewne łatwiej teraz już będzie podjąć decyzję co do kolejnych wyborów, bo główny stres już przeżyliście to dalej już tylko „z górki”.

Zespół weselny Haliśka Band

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *