Nudności i zasłabnięcia to częste objawy ciąży. Czy powinny być powodem do niepokoju?

O ile niektóre objawy ciąży w ogóle nie dają o sobie znać, tak niektóre symptomy są bardzo uciążliwe. Chociaż nudności i zasłabnięcia zdarzają się bardzo często, wiele kobiet martwi się tym stanem. Czy faktycznie jest to powód do zmartwień?

Objawy zwiastujące ciążę nie zawsze należą do przyjemnych. Mowa tutaj o nudnościach i wymiotach, a także zawrotach głowy i omdleniach – symptomach, które potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Najczęściej jednak nie wymagają konsultacji lekarskiej.

Nudności  i wymioty w ciąży to norma?

Nudności, nierzadko powiązane z wymiotami, to objawy ciąży dotykające większość przyszłych mam. Pojawiają się zwykle na początku ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru. Chociaż symptomy te są dość uciążliwe, tak naprawdę wskazują na prawidłowy rozwój ciąży. Nudności są bowiem wynikiem wzrastającego poziomu progesteronu, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie ciąży.

Warto jednak mieć świadomość, że istnieje kilka przypadków, kiedy nudności i wymioty wymagają natychmiastowej konsultacji ginekologicznej. Dotyczy to sytuacji, w których:

  • nudności i wymioty pojawiają się po ukończeniu pierwszego trymestru
  • objawom towarzyszą inne dolegliwości, np. bóle brzucha
  • wymioty są ciężkie i towarzyszy podwyższone ciśnienie, krwawienie z pochwy.

Niepokój powinny wywołać także nagle ustępujące nudności i wymioty. Jeśli dodatkowo stopniowo zanikają inne symptomy ciąży, może to wskazywać na obumarcie płodu.

Zawroty głowy i zasłabnięcia nie zawsze powinny martwić

Takie objawy ciąży jak zawroty głowy i zasłabnięcia są również typowymi symptomami dotykającymi kobiety spodziewające się dziecka. Dzieje się tak z powodu sporych zmian zachodzących w układzie sercowo -naczyniowym.

W miarę rozwoju ciąży dochodzi do wzrastania częstości akcji serca, co jest m.in. związane z koniecznością pompowania większej ilości krwi – większej nawet o 45 proc. Chociaż zwykle układ sercowo-naczyniowy jest w stanie dostosować się do tych zmian, niekiedy zawodzi. Efekt? Pojawiają się zawroty głowy oraz trwające krótko zasłabnięcia.

Uczucie „wirowania świata” lub delikatne omdlenia pojawiają się najczęściej w wyniku:

  • zbyt szybkiego wstawania – przed wstaniem należy pokręcić stopami, by pobudzić krążenie
  • leżenia na plecach – zaleca się przyjmowanie pozycji leżenia na lewym boku
  • anemii – dlatego należy zadbać o prawidłową dietę będącą źródłem żelaza i witaminy C
  • silnego lęku
  • nadmiernego wysiłku fizycznego.

Niekiedy lekkie zawroty głowy mogą pojawić się podczas oddawania moczu, wypróżniania się, a nawet silnego odruchu kaszlu.

Jako że zawroty głowy i omdlenia to jedna z typowych przypadłości, nie zawsze wymagają one lekarskiej konsultacji. Jeżeli jednak wyżej wymienione symptomy ciąży pojawiają się coraz częściej – także po wyeliminowaniu potencjalnych przyczyn lub towarzyszy im silny ból głowy, zaburzenia widzenia, drętwienie, krwawienie, drętwienie kończyn,  koniecznością jest wizyta u ginekologa.

Warto podkreślić, że zawroty głowy i zasłabnięcia w pierwszych tygodniach mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *