Nietrzymanie moczu – problem co drugiej Polki

Jak wynika ze statystyk, nietrzymanie moczu jest problemem niemal 3 milionów Polek. Co druga dorosła kobieta już doświadczyła związanych z nim dolegliwości lub niebawem ich doświadczy. Jakie są przyczyny tego schorzenia i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu – definicja schorzenia

Prawidłowo funkcjonujący układ moczowy zatrzymuje w pęcherzu zbierający się płyn, który następnie jest blokowany przed wydostaniem się z cewki moczowej dzięki pracy mięśni otaczających ją. O nietrzymaniu moczu jest mowa wtedy, kiedy następuje jego mimowolne oddawanie, skutkiem czego jest częściowe albo całkowite opróżnienie pęcherza – bez woli osoby dotkniętej schorzeniem.

Nieprawidłowe oddawanie moczu wynika z kilku przyczyn. Może to być choroba układu nerwowego, która uniemożliwia kontrolowanie wypróżnień, menopauza powodująca osłabienie mięśni biorących udział w procesie oddawania moczu, a także urazy i schorzenia w obrębie układu moczowego. Właściwą diagnozę co do przyczyn nietrzymania moczu może postawić lekarz, po zebraniu wywiadu oraz przeprowadzeniu badań, w tym badania urodynamicznego, składające się z testów pozwalających zmierzyć m.in. ilość oddawanego moczu, czas wypróżnienia, ciśnienie w pęcherzu i zwieraczach.

Rodzaje nietrzymania moczu

W zależności od objawów, schorzenie można podzielić na kilka rodzajów. Jeśli popuszczanie moczu następuje w momencie wysiłku fizycznego, intensywnego kasłania lub kichania, mowa jest o tzw. wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Przy uczuciu silnego parcia na pęcherz i konieczności natychmiastowego wypróżnienia, diagnozuje się tzw. nietrzymanie moczu z parcia. Jeśli natomiast popuszczaniu towarzyszy zarówno wysiłek jak i uczucie pilnej potrzeby wizyty w toalecie, wówczas mówi się o mieszanym nietrzymaniu moczu.

Leczenie nietrzymania moczu

Aby wyeliminować lub zmniejszyć dolegliwości, warto zmienić styl życia. Pomocne może się okazać ograniczenie albo zaprzestanie spożywania alkoholu oraz kofeiny, zrzucenie zbędnych kilogramów w przypadku nadwagi, a także redukcja ilości płynów przyjmowanych przed sytuacjami, w których chce się ograniczyć ryzyko popuszczania moczu, np. przed spotkaniami towarzyskimi.

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu ulgę mogą przynieść ćwiczenia mięśni Kegla, czyli dna miednicy. Wystarczy zaciskać mięśnie pochwy przez ok. 10 sekund w kilku powtórzeniach, do 3 razy dziennie. Po ok. 3 miesiącach poprawa kontroli nad wypróżnianiem powinna być znacząca.

Dobrze jest także posiłkować się suplementami diety, których składniki stymulują właściwą pracę mięśni odpowiadających za kontrolowane oddawanie moczu, uelastyczniają mięśnie pęcherza i zwieracze, a dodatkowo chronią cały układ moczowy przed infekcjami. Przykładem takiego preparatu jest Femudar Plus.

Nietrzymanie moczu leczy się także przy pomocy farmakologii oraz zabiegów chirurgicznych. Dobór metod i czasu trwania kuracji zależy od przyczyn schorzenia i stopnia jego zaawansowania, a ostateczne decyzje w tym kontekście podejmuje lekarz. Jeśli więc dolegliwości przybierają na sile oraz powodują wycofywanie się z podejmowania codziennych aktywności, warto zasięgnąć porady specjalisty i zastosować odpowiednią kurację.

2 komentarze

  1. Emilia
  2. Ekspert TENA Lady

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *