Niepłodność – jakie są jej przyczyny?

Niepłodność jest złożonym problemem, który może mieć wiele przyczyn. W związku z czym, jeśli już od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko, to umówcie się na badania diagnostyczne. Ponieważ tylko wtedy lekarz będzie w stanie ustalić gdzie tkwi problem oraz podjąć skuteczne leczenie, które pomoże Wam spełnić swoje największe marzenie.

Co dziesiąta para na świecie ma problem z poczęciem dziecka

Nadal wiele par nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu i w przypadku gdy od lat bezskutecznie stara się o dziecko, nie próbuje szukać pomocy u specjalisty. Niestety im dłużej zwlekają one z podjęciem jakichkolwiek działań, tym mniejsze mają szansę na zostanie rodzicami. Dlaczego? Ponieważ to wiek kobiety odgrywa decydującą rolę w płodności, a jej szczyt przypada na 20-25. rok życia, po czym zaczyna maleć (po 35. roku życia szanse na poczęcie dziecka wynoszą już tylko 11%).

Oczywiście przyczyn niepłodności jest więcej, a problem ten dotyczy ok. 15-20% par znajdujących się w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że tylko w naszym kraju niepłodnością dotkniętych jest ok. 3 milionów Polaków, na całym świecie zaś ok. 48,5 miliona par. Niestety, ich liczba na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wzrosła lawinowo: https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10213914/nieplodnosc-w-polsce-rosnie-skala-problemu.html, przez co Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) musiała uznać ją za chorobę społeczną.

Niepłodność w równym stopniu dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn (po 40%). Natomiast w przypadku pozostałych 20%, jej przyczyny leżą po stronie obojga partnerów lub w ogóle nie da się ich ustalić (niepłodność idiopatyczna). W pierwszym roku, w ciążę zachodzi zazwyczaj 84% kobiet, natomiast w po 2 latach wskaźnik ten wynosi już 92%. Kiedy zatem powinniśmy zacząć się niepokoić? Otóż niepłodność definiuje się jako niemożność poczęcia przez parę dziecka po 12 miesiącach regularnych stosunków płciowych, bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Natomiast w przypadku kobiet, po 35. roku życia, które bezskutecznie starają się o dziecko, specjalistyczna konsultacja powinna odbyć się już po 6 miesiącach prób.

Niepłodność u kobiet – jakie przyczyny?

Jedną z głównych przyczyn kobiecej niepłodności może być wiek. Każda z kobiet bowiem rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych (oocytów), która determinuje ich potencjał rozrodczy. W chwili narodzin mamy średnio 300 tys. komórek jajowych, jednak zmniejszenie jej puli jest procesem ciągłym. Dlatego też, już w wieku 25 lat pozostaje ich ok. 65 tys.(22% rezerwy), po 35. roku życia liczba komórek jajowych obniża się do 16 tys. (5% rezerwy), a u 40-latek do 9 tys. (3% rezerwy). Sytuacji nie poprawia również fakt, że kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Przykładowo, jeszcze w latach 70-tych było to mniej więcej 21 lat. Obecnie, średnia ta tylko w Polsce wynosi już 29,5 lat, natomiast w Europie Zachodniej 30,7 lat i ciągle rośnie. Nikogo nie dziwią również przypadki, gdy np. pierwszy raz mamą zostaje kobieta w wieku emerytalnym (rekordzistką jest chociażby Daljinder Kaur z Indii, która pierwsze dziecko urodziła mając 72 lata).

Oprócz niepłodności spowodowanej naturalnym procesem starzenia się organizmu, jej przyczyna tkwić może także w niezdrowym trybie życia. Zarówno złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia ilość snu, jak i stres mogą znacznie obniżyć płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niepłodność u pań w ok. ⅓ przypadków jest wynikiem zaburzeń hormonalnych i zaburzeń jajeczkowania. Czyli może to być np. brak owulacji, nieprawidłowe uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka podczas owulacji lub też niezdolność jajeczka do pęknięcia. Wśród innych najczęstszych przyczyn niepłodności kobiecej należy wymienić również: endometriozę, wady budowy macicy, zespół policystycznych jajników, zablokowane jajowody, zaburzenia układu immunologicznego, czy też choroby przenoszone drogą płciową (takie jak: chlamydioza lub rzeżączka).

Niepłodność u mężczyzn – jakie przyczyny?

W przypadku niepłodności, to właśnie kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza. Wielu mężczyzn myśli bowiem, że ten problem ich nie dotyczy, a wina leży wyłącznie po stronie partnerki. Panowie również znacznie gorzej radzą sobie w sytuacji, gdy to właśnie oni są

niepłodni, przy czym informacja ta często powoduje u nich m.in. spadek poczucia własnej wartości, problemy emocjonalne, alienację oraz nierzadko agresję wobec bliskich. W związku z czym, potrzebują wsparcia nie tylko ze strony specjalistów, ale również najbliższych.

Jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn jest coraz gorszej jakości nasienie (nieprawidłowo zbudowane i mało ruchliwe plemniki). Jeszcze na początku lat 80-tych, za prawidłową wartość w jego badaniu uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu. Natomiast zgodnie z bieżącymi normami WHO przyjmuje się, że prawidłowe parametry to 15 mln plemników na 1 ml ejakulatu. Wśród innych przyczyn niepłodności wymienić należy także: zaburzenia hormonalne (niski poziom testosteronu), żylaki powrózka, stany zapalne (cewki moczowej, gruczołu krokowego, czy pęcherzyków nasiennych), zakażenia (najczęstsze to mycoplasma homini i chlamydia trachomatis), zaburzenia autoimmunologiczne, czy powikłania po śwince.

Jak widać przyczyn niepłodności jest wiele. Dlatego też tak ważne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Ponieważ tylko trafnie postawiona diagnoza oraz spersonalizowane leczenie niepłodności przybliży Was do upragnionego celu, jakim jest posiadanie dziecka.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *