Niepłodność – jakie są jej przyczyny?

Niepłodność jest złożonym problemem, który może mieć wiele przyczyn. W związku z czym, jeśli już od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko, to umówcie się na badania diagnostyczne. Ponieważ tylko wtedy lekarz będzie w stanie ustalić gdzie tkwi problem oraz podjąć skuteczne leczenie, które pomoże Wam spełnić swoje największe marzenie.

Co dziesiąta para na świecie ma problem z poczęciem dziecka

Nadal wiele par nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu i w przypadku gdy od lat bezskutecznie stara się o dziecko, nie próbuje szukać pomocy u specjalisty. Niestety im dłużej zwlekają one z podjęciem jakichkolwiek działań, tym mniejsze mają szansę na zostanie rodzicami. Dlaczego? Ponieważ to wiek kobiety odgrywa decydującą rolę w płodności, a jej szczyt przypada na 20-25. rok życia, po czym zaczyna maleć (po 35. roku życia szanse na poczęcie dziecka wynoszą już tylko 11%).

Oczywiście przyczyn niepłodności jest więcej, a problem ten dotyczy ok. 15-20% par znajdujących się w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że tylko w naszym kraju niepłodnością dotkniętych jest ok. 3 milionów Polaków, na całym świecie zaś ok. 48,5 miliona par. Niestety, ich liczba na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wzrosła lawinowo: https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10213914/nieplodnosc-w-polsce-rosnie-skala-problemu.html, przez co Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) musiała uznać ją za chorobę społeczną.

Niepłodność w równym stopniu dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn (po 40%). Natomiast w przypadku pozostałych 20%, jej przyczyny leżą po stronie obojga partnerów lub w ogóle nie da się ich ustalić (niepłodność idiopatyczna). W pierwszym roku, w ciążę zachodzi zazwyczaj 84% kobiet, natomiast w po 2 latach wskaźnik ten wynosi już 92%. Kiedy zatem powinniśmy zacząć się niepokoić? Otóż niepłodność definiuje się jako niemożność poczęcia przez parę dziecka po 12 miesiącach regularnych stosunków płciowych, bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Natomiast w przypadku kobiet, po 35. roku życia, które bezskutecznie starają się o dziecko, specjalistyczna konsultacja powinna odbyć się już po 6 miesiącach prób.

Niepłodność u kobiet – jakie przyczyny?

Jedną z głównych przyczyn kobiecej niepłodności może być wiek. Każda z kobiet bowiem rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych (oocytów), która determinuje ich potencjał rozrodczy. W chwili narodzin mamy średnio 300 tys. komórek jajowych, jednak zmniejszenie jej puli jest procesem ciągłym. Dlatego też, już w wieku 25 lat pozostaje ich ok. 65 tys.(22% rezerwy), po 35. roku życia liczba komórek jajowych obniża się do 16 tys. (5% rezerwy), a u 40-latek do 9 tys. (3% rezerwy). Sytuacji nie poprawia również fakt, że kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Przykładowo, jeszcze w latach 70-tych było to mniej więcej 21 lat. Obecnie, średnia ta tylko w Polsce wynosi już 29,5 lat, natomiast w Europie Zachodniej 30,7 lat i ciągle rośnie. Nikogo nie dziwią również przypadki, gdy np. pierwszy raz mamą zostaje kobieta w wieku emerytalnym (rekordzistką jest chociażby Daljinder Kaur z Indii, która pierwsze dziecko urodziła mając 72 lata).

Oprócz niepłodności spowodowanej naturalnym procesem starzenia się organizmu, jej przyczyna tkwić może także w niezdrowym trybie życia. Zarówno złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia ilość snu, jak i stres mogą znacznie obniżyć płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niepłodność u pań w ok. ⅓ przypadków jest wynikiem zaburzeń hormonalnych i zaburzeń jajeczkowania. Czyli może to być np. brak owulacji, nieprawidłowe uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka podczas owulacji lub też niezdolność jajeczka do pęknięcia. Wśród innych najczęstszych przyczyn niepłodności kobiecej należy wymienić również: endometriozę, wady budowy macicy, zespół policystycznych jajników, zablokowane jajowody, zaburzenia układu immunologicznego, czy też choroby przenoszone drogą płciową (takie jak: chlamydioza lub rzeżączka).

Niepłodność u mężczyzn – jakie przyczyny?

W przypadku niepłodności, to właśnie kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza. Wielu mężczyzn myśli bowiem, że ten problem ich nie dotyczy, a wina leży wyłącznie po stronie partnerki. Panowie również znacznie gorzej radzą sobie w sytuacji, gdy to właśnie oni są

niepłodni, przy czym informacja ta często powoduje u nich m.in. spadek poczucia własnej wartości, problemy emocjonalne, alienację oraz nierzadko agresję wobec bliskich. W związku z czym, potrzebują wsparcia nie tylko ze strony specjalistów, ale również najbliższych.

Jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn jest coraz gorszej jakości nasienie (nieprawidłowo zbudowane i mało ruchliwe plemniki). Jeszcze na początku lat 80-tych, za prawidłową wartość w jego badaniu uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu. Natomiast zgodnie z bieżącymi normami WHO przyjmuje się, że prawidłowe parametry to 15 mln plemników na 1 ml ejakulatu. Wśród innych przyczyn niepłodności wymienić należy także: zaburzenia hormonalne (niski poziom testosteronu), żylaki powrózka, stany zapalne (cewki moczowej, gruczołu krokowego, czy pęcherzyków nasiennych), zakażenia (najczęstsze to mycoplasma homini i chlamydia trachomatis), zaburzenia autoimmunologiczne, czy powikłania po śwince.

Jak widać przyczyn niepłodności jest wiele. Dlatego też tak ważne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Ponieważ tylko trafnie postawiona diagnoza oraz spersonalizowane leczenie niepłodności przybliży Was do upragnionego celu, jakim jest posiadanie dziecka.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *