Laktator ręczny czy elektryczny?

Nie wiesz na jaki laktator się zdecydować. Zastanawiasz się czy powinien być ręczny czy elektryczny? Dowiedz się jaka jest między nimi różnica i który będzie dla Ciebie lepszy.

Większość przyszłych mam, które planują karmić swoje maleństwo piersią dopisuje na liście wyprawki laktator. Jest to urządzenie, które może się się przydać w wielu sytuacjach. Pierwszą zasadniczą różnicą między laktatorami jest sposób w jaki są napędzane. Czy laktator będzie Ci potrzebny i na który z nich powinnaś się zdecydować?

Co daje laktator?

Najprościej rzecz ujmując, laktatory są rodzajem pompki, która wysysa pokarm z piersi. Mają one zastosowanie podczas nawału pokarmu. Jest to nagła zwiększona nadprodukcja mleka, z którą noworodek sobie nie radzi. Mama odczuwa wówczas bolesne rozpieranie w piersiach, a dziecko podczas dostawienia zachłystuje się szybkim strumieniem, co wywołuje dodatkowe nerwy, a w konsekwencji nawet niechęć. Najlepszym sposobem jest odciągnięcie niewielkiej ilości mleka, co ważne, wyłącznie do momentu uczucia ulgi! Jeśli odciągniesz zbyt wiele, organizm zrozumie to jako zwiększone zapotrzebowanie i możesz tym jeszcze pogorszyć sytuację.

Laktator doskonale pomoże również rozkręcić laktację u mam, które mają z tym problem. Częste, regularne odciąganie pokarmu pobudzi jego produkcję. Kolejnym powodem, dla którego warto posiadać to urządzenie jest możliwość zostawiania przez mamę jej mleka, gdy chciałaby wyjść z domu bez dziecka lub też z jakiegoś powodu maluch nie chce, nie może ssać piersi.

Ręczny, czy elektryczny?

Zasadniczą różnicą jest oczywiście cena. Laktatory elektryczne są nawet kilkadziesiąt razy droższe od tych manualnych. Pompka ręczna wymaga użycia własnej siły, co na dłuższą metę bywa męczące. Elektryczna natomiast, zasilana prądem z gniazdka lub bateriami, jest znacznie bardziej efektywna. Dzięki laktatorowi elektrycznemu szybciej ściągniesz większą ilość pokarmu. Dodatkowo niektóre modele pozwalają na ustawienie siły ssania, w tym nawet odciąganie dwufazowe, czyli podobne do sposobu w jaki je niemowlę.

Zastanawiając się nad rodzajem laktatora odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie, jak często zamierzasz z niego korzystać? Jeżeli planujesz szybko wrócić do pracy, często zostawiać malucha z tatą, babcią i odciągać pokarm regularnie, wybierz ten elektryczny. Jeśli natomiast laktator zamierzasz posiadać profilaktycznie, na początek kup ręczny. Zdecydowanie wystarczy do pomocy przy bolesnym nawale pokarmu i sporadycznie wspomoże zebranie mleka dla dziecka.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *