Lakowanie zębów u dziecka. Dlaczego warto?

Zęby, nie tylko u dzieci, są narażone na bardzo dużo niebezpieczeństw, które są związane z rozwijaniem się w jamie ustnej bakterii. Żeby zapobiec ich działaniu i powstawaniu choroby próchnicowej, a w konsekwencji ubytków w zębach, każdego dnia stosujemy odpowiednie zabiegi higieniczne, czyli szczotkujemy zęby, nitkujemy je oraz płuczemy specjalnym płynem z fluorem. Bardzo dobrym sposobem jest także poddawanie się w trakcie wizyty kontrolnej u stomatologa odpowiednim zabiegom profilaktycznym. Jednym z nich jest będące tematem naszego artykułu lakowanie zębów. Dlaczego warto jest je wykonywać u dzieci?

Co to jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów jest typowym stomatologicznym zabiegiem profilaktycznym, którego celem jest dobre zabezpieczenie zębów pacjenta przed rozwojem choroby próchnicowej. Najbardziej narażone na działanie i rozwój bakterii próchnicowej są zęby trzonowe, a dokładniej te ich fragmenty, które nie są płaskie, tylko posiadają różne pofałdowania, szczeliny oraz zagłębienia. Elementy te ułatwiają nam przeżuwanie pokarmu, ale też ze względu na trudności z ich dokładnym umyciem, są też dobrym miejscem do rozwoju dla próchnicy. Lakowanie służy dodatkowej ochronie i zabezpieczeniu przed działaniem próchnicy właśnie górnej części zębów. Taki zabieg może przeprowadzić tylko stomatolog w gabinecie. Polega on na pokryciu bruzd zębowych specjalnym lakiem, który przeciwdziała odkładaniu się płytki nazębnej w bruzdach, co sprawia, ze mamy możliwość łatwiejszego czyszczenia bruzd podczas codziennej higieny.

U jakich pacjentów należy wykonać lakowanie zębów?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Zabieg lakowania bruzd zębowych wykonuje się przede wszystkim u dzieci w trakcie wyrzynania się zębów trzonowych i przedtrzonowych. Są to pierwsze wyrzynające się zęby u dziecka. Dochodzi do tego zazwyczaj między 6. a 7. rokiem życia. Proces ten zazwyczaj trwa bardzo długo i w jego trakcie bardzo ciężko jest takie zęby skutecznie czyścić. Zaleca się, aby rozpocząć lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych u dziecka już w momencie, w którym się pojawiły. Próchnica może się bowiem zacząć rozwijać nawet u bardzo małych dzieci. Jest to groźne, ponieważ niewystarczająca profilaktyka w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty zębów stałych u nastolatków”.

Na czym polega lakowanie bruzd zębowych?

Zabieg lakowania bruzd zębowych jest bardzo prosty i bezbolesny. W niektórych gabinetach stomatologicznych mały pacjenta ma możliwość nawet wybrania sobie koloru zastosowanego do wykonania zabiegu laku, a wtedy cały zabieg staje się dla niego także ciekawą rozrywką. Przed wykonaniem lakowania, dentysta musi najpierw dokładnie wyczyścić powierzchnię zębów. W tym celu wykorzystuje przymocowane do mikrosilnika szczoteczki. Następnie umieszcza na powierzchni zębów mający postać żelu preparat wytrawiający. Zastosowanie tego środka umożliwia dokładne wypełnieniem bruzd zębowych lakiem oraz je uszczelni. Przed nałożeniem laku środek wytrawiający musi zostać dokładnie usunięty, a powierzchnia zęba dobrze osuszona.

Nanoszony na zęby lak ma ciekłą postać, więc jak tylko uda się wystarczająco uspokoić dziecko, nie ma większych problemów z wypełnieniem nim wszystkich zagłębień. Po nałożeniu laku zęby są jeszcze naświetlane lampą, której światło pozwala lakowi na uzyskanie wszystkich planowanych właściwości i zabezpiecza go przed przypadkowym usunięciem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *