Kiedy przesadzić dziecko na rowerek trójkołowy?

Rowerek trójkołowy to świetne rozwiązanie, aby maluch zaczął poznawać świat na własną rękę, poznał mechanizm działania roweru, a przy tym pozostawał pod czujnym okiem rodziców. Rowerki trójkołowe są dość stabilne, siedząc na nim, dziecko nie ma problemu z zachowaniem równowagi. Kiedy warto zainwestować w rowerek trójkołowy i przesadzić na niego dziecko?

Z wózka na rowerek

Choć przyjmuje się, że rowerki trójkołowe przeznaczone są dla dzieci od 1 do 5 roku życia, to wybór roweru nie powinien być uzależniony jedynie od wieku dziecka. Oczywiście warto zwrócić uwagę na sugestie producentów, którzy deklarują wiek dziecka odpowiedni do danego modelu rowerka, ale tak naprawdę wszystko zależy od rozwoju psychofizycznego malucha. Każdy mały człowiek jest inny, ma inne umiejętności, potrzeby i zdolności.

Rowerek trójkołowy jest świetną alternatywą dla wózka spacerowego. Jak mówi nam ekspert ze sklepu Świat Dziecka:

– „Duża część trójkołowców to pojazdy przypominające wózki. Są wyposażone w rozkładane budki, wygodne siedziska, dzwoneczki, a nawet interaktywne panele. Możliwość odłączania tych akcesoriów pozwala na dostosowanie rowerków do wieku dzieci. Oczywiście, aby wspomóc malucha w pierwszych próbach poruszania się na rowerku z pedałami, możemy skorzystać z uchwytu znajdującego się na tyle rowerka i manewrować pojazdem”.

Większość rowerków trójkołowych posiada także podnóżki, które pozwalają na oswojenie się z tego typu pojazdem. Dziecko opiera sobie o nie nóżki, kiedy nabierze ochoty – pedałuje, a rodzic prowadzi rowerek. Przy pierwszym kontakcie z rowerem napędzanym pedałami bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa dziecka. Rozstaw trzech kółek stabilizuje rower i pomaga utrzymać równowagę. Minimalizuje to ryzyko upadków, a dziecko ćwiczy koordynację ruchową, nie zrażając się do jednośladów.

Z rowerka biegowego na trójkołowiec

Rower trójkołowy z pedałami, to dla malucha zupełnie nowa forma aktywności, niż rowerek biegowy. Dziecko przekonuje się, że to dzięki pracy jego nóżek na pedałach, pojazd porusza się. Dzięki zrozumieniu tej zasady działania roweru, maluchowi łatwiej będzie się przesiąść na rower dwukołowy.

Jednak przystępując do zmiany rowerka biegowego na trójkołowiec, musimy być pewni, że dziecko jest gotowe na taką zmianę. Nie narzucajmy niczego dziecku, jeśli uwielbia swój rowerek biegowy, to może chcieć przy nim pozostać, ponieważ kojarzy mu się on z zabawą. Jazda na rowerze z pedałami wymaga umiejętności kręcenia nimi i nieco więcej siły.

Należy także zwrócić uwagę, aby rowerek nie był za duży i za ciężki. Dziecko, siedzące na opuszczonym siodełku, stawiając nóżkę na pedale, powinno mieć ją zgiętą. Waga roweru z kolei jest ważna nie tylko dla dziecka, aby miało siłę na nim jeździć, ale także dla rodzica, który nie raz i nie dwa, będzie nosił rowerek.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *