Jakie przedszkole wybrać – prywatne czy państwowe?

Rodzice mieszkający w miastach często stają przed takim wyborem. Na wsi z reguły są tylko przedszkola państwowe, bo nie ma aż takiego zapotrzebowania jak w mieście. Jest mniej dzieci, tym samym przedszkola prywatne to rzadkość. Czy to prywatne, czy państwowe, najważniejsze jest aby było dobre dla dziecka. Podpowiemy jak wybrać to najlepsze, czym się kierować dokonując wyboru, jakie są różnice między przedszkolami prywatnymi a państwowymi.

Zacznijmy od podstaw czyli od tego kto finansuje dane instytucje. Przedszkole publiczne (państwowe) finansowane jest z reguły przez samorząd, gminę. Na realizację podstawy programowej przeznaczone jest 5 godzin. Czyli rodzic może bezpłatnie posłać dziecko do przedszkola publicznego do godz. 13. Przedszkole prywatne może prowadzić osoba fizyczna, firma, spółka czy nawet organizacja religijna. Nie ma w nim sztywno określonych godzin w których będzie realizowana podstawa programowa. Nie oznacza to jednak, że takie przedszkole nie podlega kontroli. Oba typy przedszkoli podlegają pod Ministerstwo Edukacji Narodowej pod względem programu nauczania oraz kwalifikacji nauczycieli. Również oba są kontrolowane przez sanepid, który to określa warunki w jakich mogą przebywać dzieci (powierzchnia przypadająca na jedno dziecko, mebelki, toalety).

Jakie są podstawowe różnice między tymi przedszkolami?

 • przedszkola prywatne wymagają comiesięcznych opłat (tzw. czesne). Często jest również wymagane wpisowe, które czasem może wynosić tyle co czesne. Wyżywienie jest najczęściej dodatkowo płatne.
 • W przedszkolu publicznym również są pewne opłaty. Jest to np. wyżywienie dziecka, pobyt powyżej 5 godzin dziennie. Dodatkowo ubezpieczenie oraz komitet rodzicielski. Zdarzają się również składki na tzw wyprawkę.
 • Bardziej kameralne grupy dzieci są w przedszkolach prywatnych. Grupy liczą czasem tylko 10 dzieci, natomiast w przedszkolach publicznych taka grupa może liczyć 25 dzieci
 • przedszkole prywatne ma bogatą ofertę zajęć, które w przedszkolach państwowych często traktowane są jako dodatkowe (i wtedy są dodatkowo płatne)
 • wiele przedszkoli prywatnych jest profilowanych (językowe, sportowe, ekologiczne, religijne). Takie przedszkole kładzie nacisk na konkretny aspekt rozwoju dziecka.
 • Państwowe przedszkola są bardziej oblegane, dlatego należy zapisać dziecko z dużym wyprzedzeniem, natomiast w niepublicznych czasem w ciągu roku może znaleźć się wolne miejsce dla dziecka.
 • W przedszkolach państwowych mogą być zatrudniani tylko nauczyciele o wykształceniu kierunkowym, którzy ukończyli co najmniej licencjat.
 • Przedszkola prywatne mają dłuższe godziny otwarcia, bywa że otwierane są już o 5:30 rano do 18 wieczorem.

Wybierając przedszkole czy to prywatne czy państwowe warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • zapoznać się ze statutem i regulaminem przedszkola
 • sprawdzić jakie są kwalifikacje nauczycieli
 • dowiedzieć się jakie są opłaty dodatkowe np. za wyżywienie
 • czy w rozkładzie dnia jest czas na odpoczynek (czy dzieci mają drzemkę po obiedzie)
 • czy sale są przystosowane dla dzieci, czy są czyste i zadbane
 • jak liczebne są grupy dzieci
 • jakie są oferowane zajęcia dodatkowe

Często właśnie bogata oferta zajęć przyciąga rodziców do danego przedszkola. Może to być taniec, nauka języków obcych, rytmika, zajęcia teatralne, wyjazdy na basen.

Niewątpliwie Przedszkole Prywatne Ciuchcia Puch Puch Bielany oferuje bogatą ofertę zajęć dodatkowych o których mogą państwo przeczytać na stronie puchpuch.pl. Pamiętajmy, że dziecko spędza w przedszkolu często kilka lat życia. Warto zadbać o to, aby były to szczęśliwe lata.

Jeden Komentarz

 1. Justyna

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *