Jakie badania może zlecić laryngolog? Zobacz
Ból ucha, gardła, zatok… Już wiesz, że czeka Cię wizyta u laryngologa. Poznaj, jakimi dolegliwościami się zajmuje i jaki rodzaj badań może Ci zlecić.
Szukasz specjalisty od uszu, nosa, krtani, zatok, gardła czy szczęki? Jeśli doskwiera Ci któryś z tych narządów, warto, abyś zasięgnął porady u lekarza, jakim jest laryngolog. Warszawa czy inne miasta pełne są punktów, gdzie możesz otrzymać fachową pomoc. Sprawdź, o jakie schorzenia chodzi oraz jaką specjalistyczną diagnostykę może zalecić lekarz.
Diagnostyka chorób nosa
W gabinecie lekarz bada nos, wykonując tak zwaną rynoskopię. Polega ona na wkładaniu wziernika w otwory nosowe i dokładnej obserwacji jam nosowych. W rozszerzonej diagnostyce stosuje się endoskop. Odczuwasz dyskomfort związany z suchością nosa albo borykasz się z częstym katarem? Laryngolog może sprawdzić, czy problem ma podłoże alergiczne, zlecając testy alergologiczne. Jeśli męczą Cię częste infekcje, lekarz może przepisać wykonanie wymazu z nosa. Oprócz obecności bakterii, określi on między innymi ruchomość rzęsek, które są odpowiedzialne za oczyszczanie nosa i stanowią barierę dla drobnoustrojów. Aby określić przepływ powietrza przez jamy nosowe, stosuje się rynomanometrię, która określa jego stopień. W przypadku upośledzenia węchu, lekarz może zapisać konieczność wykonania olfaktometrii.
Jaki badania zleca lekarz przy chorobach uszu?
Przy schorzeniach takich jak uporczywe swędzenie czy ucho pływaka, zaleca się wykonanie wymazu bakteriologicznego z ucha. Na jego podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić, czy doszło do zakażenia np. gronkowcem. Czasami wykonuje się badania mikrobiologiczne, w tym mykologiczne, stwierdzające zakażenie grzybicze i jego rodzaj.
W diagnostyce niedosłuchu oraz przy częstych zapaleniach ucha środkowego lub wewnętrznego lekarz zleca badanie słuchu, tak zwaną audiometrię. Możliwe jest przeprowadzenie audiometrii tonalnej (odsłuchiwanie tonów w założonych słuchawkach) lub impendancyjna (pomiar ciśnienia w uchu środkowym, określenie stopnia napięcia błony bębenkowej i odruchów strzemiączka).
Badania zatok
W rozpoznaniu i dalszym badaniu schorzeń zatok przydaje się diagnostyka obrazowa. To ona pozwala przyjrzeć się przyczynom bólu lub chronicznych zapaleń. Laryngolog może zlecić wykonanie:
- Rentgena zatok (umożliwia zdiagnozowanie płynu w zatokach, który jest wskazaniem do punkcji lub ciała obcego)
- Tomografii komputerowej (przydatna przy diagnostyce nowotworów, pozwala precyzyjniej przyglądnąć się strukturom anatomicznym)
- Rezonansu magnetycznego (wykonuje się go w specjalnych przypadkach, np.
- jako rozszerzenie diagnostyki nowotworowej i dalszy krok po wykonaniu tomografii)
Diagnostyka chorób gardła
W badaniu gardła laryngolog sięga po endoskop. Wybiera ten sam rodzaj, co w diagnostyce nosa, tzw. fiberoskop, czyli endoskop giętki. Za jego pomocą ocenia budowę i ewentualne zmiany anatomiczne.
Dodatkowym, acz częstym badaniem jest wymaz bakteriologiczno-mykologiczny z gardła. Umożliwia on rozpoznanie bakterii i grzybów żyjących wewnątrz jamy ustnej i gardła i jest podstawą do dalszego leczenia.