Jak wybrać perfekcyjny odkurzacz dla alergika?

Odkurzacz jest jednym z podstawowych sprzętów przeznaczonych do sprzątania w domu alergika. Jego celem jest zbieranie wszelkich zanieczyszczeń, w tym również alergenów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy odkurzacz potrafi robić to skutecznie.

Najważniejsze to wybranie odpowiedniego typu odkurzacza, a także należy zwrócić uwagę na zastosowane w nim filtry – to właśnie ich zadaniem jest zbieranie zanieczyszczeń i zatrzymywanie ich wewnątrz odkurzacza. Jak wybrać ten najlepszy, który będzie miał działanie antyalergiczne?

Workowy czy bezworkowy?

Zasadniczo każdy z tych modeli może być używany przez alergika – markowe odkurzacze workowe i bezworkowe wyposażane są w wysokiej jakości filtry, dlatego też potrafią efektywnie zebrać nawet najmniejsze zabrudzenia. Różnice jednak tkwią w szczegółach, a dokładnie w metodzie opróżniania odkurzacza.

W modelach workowych zabrudzenia przechowywane są najczęściej w jednorazowym worku. Gdy worek ten zapełni się, wówczas należy go wyciągnąć i umieścić wewnątrz nowy. Z kolei odkurzacze bezworkowe nie mają worków, co tym samym pozwala na większe oszczędności w ich eksploatacji. Zabrudzenia zatrzymują się w wyjmowanym pojemniku – może być to pojemnik suchy w odkurzaczach cyklonowych lub też pojemnik z wodą w odkurzaczach wodnych.

Największe ryzyko dla alergików stwarzają odkurzacze bezworkowe z suchym pojemnikiem, ponieważ ryzyko rozsypania kurzu i wzniecenia chmury pełnej alergenów jest znacznie większe. Także należy zachować ostrożność z modelami workowymi, niemniej jednak jest niebezpieczeństwo jest niższe, gdy będzie się ostrożnym. Najlepiej wypadają odkurzacze z wodne – zabrudzenia usuwa się razem z wodą, dlatego nie ma ryzyka ich ponownego przedostania się do powietrza.

Jaki filtr będzie najlepszy?

W odkurzaczach stosuje się dwa rodzaje filtrów – wlotowe przed silnikiem oraz wylotowe. Rolę filtra może pełnić także worek odkurzacza lub też woda w przypadku wodnych, które nazywane są także jako odkurzacze z filtrem wodnym.

Najskuteczniejszym filtrem, który powinien posiadać odkurzacz dla alergika, jest filtr HEPA, który został zaprojektowany do dezynfekcji powietrza. Filtry HEPA produkowane są w kilku klasach – najwyższe to H13 oraz H14, które zatrzymują minimum 99,95% zanieczyszczeń, w tym wirusy, bakterie, pierwotniaki, grzyby, roztocza. Mniej efektywne to modele z filtrami EPA, czyli E10, E11 oraz E12. Dla użytkownika bez alergii wystarczą, ale alergik powinien zdecydować się na model z filtrami wysokiej klasy.

Największą skuteczność w filtrowaniu mają odkurzacze z filtrami wodnymi – taki podwójny system przechwytywania zanieczyszczeń, czyli osadzenie ich w wodzie, a następnie zablokowanie pozostałości przez filtr HEPA daje gwarancję czystego, świeżego i dodatkowo nawilżonego powietrza.

Modele wodne to zdecydowanie najlepszy wybór dla osób z alergiami – niestety, są dość drogie. Gdy wobec tego szukasz czegoś tańszego, pomyśl o modelach workowych albo cyklonowych, ale z wysokiej klasy filtrami HEPA, a jeżeli interesuje cię model bezworkowy z suchym pojemnikiem, sprawdź, czy jest on dodatkowo zamykany, by przy przenoszeniu go do kosza nie rozpylić ponownie kurzu w powietrzu.

Gdy chcesz dowiedzieć się więcej na temat odkurzaczy dla alergików, więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Idealny Odkurzacz pod adresem: http://www.idealnyodkurzacz.pl/artykul/id/224/odkurzacz-dla-alergika.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *