Jak przygotować przyjęcie komunijne?

Pierwsza Komunia Święta to bez wątpienia bardzo ważny dzień w życiu dziecka. Pierwsza uroczystość, w której to malec jest w centrum uwagi i w pełni świadomie uczestniczy w przygotowaniach do przyjęcia Eucharystii. Dla rodziców jest to równie istotne święto. Muszą oni zadbać o poczęstunek i odpowiednio przygotowaną atmosferę, w której nie tylko goście będą mogli się radować, lecz przede Wasza Pociecha. O czym należy pamiętać przy przygotowaniu przyjęcia? Jak udekorować pomieszczenie? Kogo zaprosić do wspólnego świętowania? Na te oraz inne pytania odpowiedź znajdziesz w tekście poniżej.

Od czego zacząć domowe przyjęcie komunijne?

W pierwszej kolejności, zastanów się nad tym, gdzie i na ile osób chcesz zorganizować przyjęcie. Nie zapominaj, że to uroczystość Twojego dziecka, więc koniecznie konsultuj z nim kogo chcesz zaprosić, co chciałoby dostać w prezencie oraz co miałoby ochotę zjeść. Jeżeli zdecydujesz się na zorganizowanie przyjęcia w domu, musisz dostosować przestrzeń do charakteru święta.

Co dalej?

Po stworzeniu listy gości, przejdź do kolejnych punktów z listy. Nie zapraszaj osób, które nie są związane z tym wydarzeniem lub takich, które dziecko nie lubi. Ponadto:

  1. Zacznij planować wydarzenie odpowiednio wcześnie. Komunie mają miejsce w maju oraz czerwcu, które to miesiące są również okresem ślubów i wesel, więc powiadom gości z min. miesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli zdecydujesz się na wysłanie zaproszeń, to dodatkowo doliczyć tydzień więcej.
  2. Zastanów się nad menu na przyjęcie komunijne. Przyjęło się podawać jeden ciepły posiłek oraz zimne przekąski. Oczywiście wybór należy do ciebie. Zaangażuj malca w przygotowania i pozwól mu wybrać swój ulubiony deser, sprawisz mu tym nie lada przyjemność. Jeżeli zdecydujesz się go zamówić, to koniecznie na tydzień przed planowaną komunią.
  3. Odpowiednie dekoracje są niezbędnym elementem tego święta. Tutaj powinieneś przestrzegać tradycyjnego sposobu dekorowania, a kolorem przewodnim powinna być biel symbolizująca czystość. Pamiętaj także o świecach. Jeżeli chciałbyś nadać stylizacji powiewu świeżości, możesz do szklanego naczynia nasypać kamyczków, nalać wody i włożyć pływające świeczki. Stworzysz tym piękną ozdobę i oświetlenie. Niezbędnym elementem dekoracji komunijnych są kwiaty, w różnej postaci. Mogą to być małe krzaczki porozstawiane po pokoju, bukiety ustawione na stole, bądź rozsypane płatki kwiatów. Chcąc podkreślić wagę święta, możesz okryć krzesło malca białym materiałem i przyozdobić wstążkami oraz świeżymi roślinami. Poszukując inspiracji, odwiedź stronę dekorowanie.pl. Znajdziesz tam przydatne porady oraz będziesz mógł zamówić komunijne wiązanki.
  4. Alkohol nie jest tego dnia wskazany. Jeżeli jednak chciałbyś, aby taki trunek znalazł się na stole, to kup niskoprocentowe napoje, np. wino albo szampan.
  5. Prezent na komunię ze strony rodziców może być dowolny. Jedynie rodzice chrzestni są ograniczeni co do wyboru upominku. Najczęściej kupują oni podarek o charakterze religijnym, np. złoty łańcuszek z krzyżem, pięknie wydaną Biblię. Dawanie dziecku pieniędzy ma sens, jeżeli wpłacisz je potem na konto oszczędnościowe. Dzięki temu, za kilka lat będzie mogło wykorzystać je do celów np. edukacyjnych.

Dziecko, dziecko i jeszcze raz dziecko!

Tego dnia daruj sobie ostre komentarze i strofowanie malca. Pozwól sobie i jemu na odrobinę luzu. Zarówno on jak i ty będziecie przejęci, nie ma potrzeby wprowadzać dodatkowego stresu. Jeżeli będzie chciało odejść od stołu, pozwól mu na to.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *