Jak przygotować przyjęcie komunijne?
Pierwsza Komunia Święta to bez wątpienia bardzo ważny dzień w życiu dziecka. Pierwsza uroczystość, w której to malec jest w centrum uwagi i w pełni świadomie uczestniczy w przygotowaniach do przyjęcia Eucharystii. Dla rodziców jest to równie istotne święto. Muszą oni zadbać o poczęstunek i odpowiednio przygotowaną atmosferę, w której nie tylko goście będą mogli się radować, lecz przede Wasza Pociecha. O czym należy pamiętać przy przygotowaniu przyjęcia? Jak udekorować pomieszczenie? Kogo zaprosić do wspólnego świętowania? Na te oraz inne pytania odpowiedź znajdziesz w tekście poniżej.
Od czego zacząć domowe przyjęcie komunijne?
W pierwszej kolejności, zastanów się nad tym, gdzie i na ile osób chcesz zorganizować przyjęcie. Nie zapominaj, że to uroczystość Twojego dziecka, więc koniecznie konsultuj z nim kogo chcesz zaprosić, co chciałoby dostać w prezencie oraz co miałoby ochotę zjeść. Jeżeli zdecydujesz się na zorganizowanie przyjęcia w domu, musisz dostosować przestrzeń do charakteru święta.
Co dalej?
Po stworzeniu listy gości, przejdź do kolejnych punktów z listy. Nie zapraszaj osób, które nie są związane z tym wydarzeniem lub takich, które dziecko nie lubi. Ponadto:
- Zacznij planować wydarzenie odpowiednio wcześnie. Komunie mają miejsce w maju oraz czerwcu, które to miesiące są również okresem ślubów i wesel, więc powiadom gości z min. miesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli zdecydujesz się na wysłanie zaproszeń, to dodatkowo doliczyć tydzień więcej.
- Zastanów się nad menu na przyjęcie komunijne. Przyjęło się podawać jeden ciepły posiłek oraz zimne przekąski. Oczywiście wybór należy do ciebie. Zaangażuj malca w przygotowania i pozwól mu wybrać swój ulubiony deser, sprawisz mu tym nie lada przyjemność. Jeżeli zdecydujesz się go zamówić, to koniecznie na tydzień przed planowaną komunią.
- Odpowiednie dekoracje są niezbędnym elementem tego święta. Tutaj powinieneś przestrzegać tradycyjnego sposobu dekorowania, a kolorem przewodnim powinna być biel symbolizująca czystość. Pamiętaj także o świecach. Jeżeli chciałbyś nadać stylizacji powiewu świeżości, możesz do szklanego naczynia nasypać kamyczków, nalać wody i włożyć pływające świeczki. Stworzysz tym piękną ozdobę i oświetlenie. Niezbędnym elementem dekoracji komunijnych są kwiaty, w różnej postaci. Mogą to być małe krzaczki porozstawiane po pokoju, bukiety ustawione na stole, bądź rozsypane płatki kwiatów. Chcąc podkreślić wagę święta, możesz okryć krzesło malca białym materiałem i przyozdobić wstążkami oraz świeżymi roślinami. Poszukując inspiracji, odwiedź stronę dekorowanie.pl. Znajdziesz tam przydatne porady oraz będziesz mógł zamówić komunijne wiązanki.
- Alkohol nie jest tego dnia wskazany. Jeżeli jednak chciałbyś, aby taki trunek znalazł się na stole, to kup niskoprocentowe napoje, np. wino albo szampan.
- Prezent na komunię ze strony rodziców może być dowolny. Jedynie rodzice chrzestni są ograniczeni co do wyboru upominku. Najczęściej kupują oni podarek o charakterze religijnym, np. złoty łańcuszek z krzyżem, pięknie wydaną Biblię. Dawanie dziecku pieniędzy ma sens, jeżeli wpłacisz je potem na konto oszczędnościowe. Dzięki temu, za kilka lat będzie mogło wykorzystać je do celów np. edukacyjnych.
Dziecko, dziecko i jeszcze raz dziecko!
Tego dnia daruj sobie ostre komentarze i strofowanie malca. Pozwól sobie i jemu na odrobinę luzu. Zarówno on jak i ty będziecie przejęci, nie ma potrzeby wprowadzać dodatkowego stresu. Jeżeli będzie chciało odejść od stołu, pozwól mu na to.