Jak pielęgnować obłożenie chorego, aby mu nie zaszkodzić?

Jak pielęgnować odleżyny?

Osoba obłożnie chora wymaga ciągłej asysty i pomocy w wykonywaniu podstawowych codziennych czynności. Jak pomóc jej w utrzymaniu higieny, by nie dopuścić do odczuwania dużego dyskomfortu?

Wygoda dla chorego

Osoba potrzebująca stałej opieki zazwyczaj większość dnia spędza w łóżku – dlatego istotne jest, by było możliwie wygodne i przystosowane do jej potrzeb. Łóżko chorego należy zaścielić prześcieradłem, podkładem bawełnianym, a do tego nieprzemakalnym podkładem jednorazowym, by w razie zabrudzenia nie trzeba było zmieniać całej pościeli. Układając chorego, który jest bezwładny, trzeba również pamiętać o ustawieniu niezakłóconego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe – innymi słowy: by nie zgiąć szyi chorego, uniemożliwiając mu swobodne oddychanie. Należy układać pacjenta wyłącznie na płaskim podłożu. Przebywając ciągle w pozycji półleżącej, zapierałby się stopami, a pięty to miejsce szczególnie narażone na powstawanie odleżyn.

Ruch i higiena

W profilaktyce przeciwodleżynowej równie ważne okazuje się utrzymywanie aktywności ruchowej chorego: jeśli to możliwe, jak najczęstsze wstawanie z łóżka i chodzenie z balkonikiem bądź sadzanie na wózku. Jeżeli stan chorego nie pozwala na podobne ćwiczenia, przy myciu można masować dłońmi jego skórę, pobudzając w ten sposób ukrwienie tkanek i ograniczając ryzyko powstania odleżynowych ran. Należy pamiętać, by ciała pacjenta nie masować ani nie oklepywać zbyt mocno, gdyż w ten sposób uszkodzić można wrażliwą skórę.

Zachowanie higieny u osoby obłożnie chorej polega na codziennym myciu – jeśli możliwe – w wannie lub pod prysznicem. Skórę najlepiej myć mydłem o neutralnym pH (5,5), a po myciu dokładnie osuszyć zwłaszcza w miejscach, gdzie tworzą się fałdy. Pod koniec zabiegów higienicznych warto nałożyć na nią oliwkę lub balsam natłuszczający. By ograniczyć szkodliwe podrażnienia chemiczne, obłożnie chorego należy myć również jak najszybciej po zabrudzeniu moczem i kałem.

Skuteczne w pielęgnacji przeciwodleżynowej

Wiadomo, że długotrwałe przebywanie w jednej pozycji naraża osobę obłożnie chorą na powstawanie uciążliwych odleżyn. Jeśli nie podejmie się przeciwko nim szybkiego działania, mogą przekształcić się w bolesne, pogłębiające się rany. Jak do tego nie dopuścić? Na okolice kości ogonowej, kręgosłupa, pośladki czy pięty można zastosować opatrunki przeciwodleżynowe, które przy pomocy najnowszych technologii skutecznie chronią przed występowaniem uszkodzeń skóry.

Jeśli chory stale przyjmuje pozycję na boku, należy zwracać uwagę na okolice kości biodrowej, ramiennej, kości udowej oraz stopy. Opatrunków można używać również w przypadku pojawienia się pierwszego zaczerwienienia w miejscach szczególnie narażonych, a także wtedy, gdy odleżyny przybrały już bardziej zaawansowaną postać. Pochłaniające wysięk oraz utrzymujące odpowiednią wilgotność opatrunki przyspieszają gojenie się ran, jak również zapobiegają maceracji (uszkodzeniu pod wpływem nadmiaru wilgoci) otaczającej je wrażliwej skóry.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *