Jak dbać o siebie podczas ciąży?

W trakcie ciąży kobieta powinna dbać o siebie jak najlepiej, a tym samym również o życie, które rozwija się w jej wnętrzu. W okresie ciąży ciału należy się specjalne traktowanie, ale nie można również poświęcać czasu tylko na leżenie na kanapie – jeżeli, oczywiście, nie jest to zalecone przez lekarza. Jak wobec tego zadbać o siebie podczas ciąży?

Postaw na ruch

Dzięki niemu możesz zachować swoją sprawność i czuć się jeszcze lepiej, ponieważ ruch wyzwala endorfiny. Pamiętaj o tym, aby nie wybierać zbyt forsownych ćwiczeń, które mogą okazać się niezdrowe dla ciebie oraz dziecka. Warto między innymi pomyśleć o bliższym poznaniu jogi czy ćwiczeń rozciągających. Niektóre kluby fitness oferują także zajęcia dla kobiet w ciąży, ale ćwiczyć można również w domu.

Zmień swoją dietę

Znane porzekadło mówi, że jesteśmy tym, co jemy, dlatego też warto w trakcie ciąży bliżej przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom żywieniowym i w razie potrzeby je zmienić. Jednym z głównych mitów jest konieczność jedzenia za dwóch – to prosty sposób do nadprogramowych kilogramów. Nie oznacza to, że nie możesz pozwolić sobie na spełnienie zachcianki kulinarnej, ale pamiętaj o tym, że zdrowa dieta w trakcie ciąży jest bardzo ważna.

Suplementacja dla kobiet w ciąży

Nawet optymalnie zbilansowana dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi ciężarnej wszystkich kluczowych składników, dlatego warto wybierać suplementy dla kobiet w ciąży. Co więcej, można zacząć również zażywać je przed planowanym zajściem w ciążę – wtedy od początku jej rozwoju organizm będzie miał do dyspozycji wszystkie potrzebne do jej rozwoju składniki mineralne, witaminy i inne substancje.

W sprzedaży można znaleźć również ekologiczne suplementy dla kobiet w ciąży, które powstają ze starannie wyselekcjonowanych składników i nie mają sztucznych dodatków, dlatego zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii.

Pielęgnacja ciała

Ciało kobiety w ciąży jest bardziej narażone na powstawanie cellulitu, rozstępów, żylaków i pękanie naczynek, dlatego też warto zadbać o jego pielęgnację. W sklepach dostępne są rozmaite kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży – możesz też wykorzystać kosmetyki naturalne, na przykład ekologiczne masła i oleje.

Jeden Komentarz

  1. Ewa

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *