Jak dbać o serce? – zdrowe nawyki

Serce nigdy nie odpoczywa. Stale kurczy się i rozkurcza, aby pompować krew. Bez ustawicznego krążenia nie moglibyśmy żyć. Mając to na uwadze, powinniśmy o serce dbać. Często jednak mu szkodzimy fundując sobie np. nadwagę, tłusto i słono jedząc, ponad miarę pracując, stresując się czy mało ruszając. Serce wiele wybacza, ale do czasu…

Zmieńmy swoje złe nawyki i zobaczmy co możemy dla niego zrobić:

1. Nie zrywajmy się z łóżka na dźwięk budzika!

a) dotychczas jego dzwonek stawiał was na równe nogi. Ale należy wiedzieć o tym, że gdy szybko się podnosicie, do nóg napływa 3 razy więcej krwi, ile było w nich, kiedy leżeliście. Po chwili musi ona powędrować, w stronę serca. Pomagają jej w tym zastawki żylne i mięśnie łydek. Jeżeli nie są zbyt sprawne, serce (czyli pompa ssąco-tłocząca) musi wykonać większy wysiłek, aby krew popłynęła w górę.

b) od dzisiaj zanim wstaniecie, przez 10 minut czasu poprzeciągajcie się leniwie w łóżku. Potem przyciągnijcie uda do brzucha, zróbcie kilka skrętów biodrami kładąc złączone kolana raz z lewej, a raz z prawej strony tułowia. Powoli usiądźcie i energicznie wymasujcie nogi, przesuwając po nich dłońmi od palców stóp w kierunku serca.

2. Weźmy energetyzujący, naprzemienny prysznic

a) dotychczas szliście do łazienki i braliście ciepła kąpiel. Ale ona was nie hartowała, możecie więc być podatniejsi na infekcje. Wiele z nich (na przykład grypa) osłabia serce. Poza tym z wiekiem naczynia krwionośne sztywnieją. Jeżeli nie fundujemy im gimnastyki (choćby kurczenia się rozkurczania pod wpływem zmiennej temperatury wody), proces ten postępuje szybciej.

b) od dzisiaj biorąc prysznic – polewajcie ciało raz ciepłym, a raz chłodnym strumieniem wody (ciepłym 2-3 razy dłużej). Zakończcie chłodniejszym. Potem natrzyjcie skórę ręcznikiem, począwszy od palców stóp w stronę serca.

3. Zamiast kawy pijcie rano herbatkę z miłorzębu

a) dotychczas zaczynaliście dzień od filiżanki mocnej kawy. A potem była druga, trzecia… Zawarta w kawie kofeina może jednak powodować przejściowe przyspieszenie pracy serca (odczuwa się je jako kołatanie). Podnosi również ciśnienie tętnicze (na około 3 godziny). Jeżeli zamiast kawy rozpuszczalnej i filtrowanej (z ekspresu przelewowego), pijacie „zalewaną” lub po turecki, możecie mieć także wyższy poziom cholesterolu całkowitego we krwi.

b) od dzisiaj aby się rozbudzić, zafunduj sobie szklankę naparu z liści miłorzębu. Kupicie ją w aptekach i sklepach zielarskich. Poprawia koncentrację, ale i wzmacnia naczynia krwionośne. Pijcie co najwyżej filiżankę kawy dziennie. Alternatywnie możecie także przyjmować miłorząb w postaci tabletek, np.: Ginkgo biloba plus 115 mg.

4. Na obiad wybierzcie coś lekkiego

a) dotychczas zamawialiście w pracy przez telefon jakiś fast food (np. pizzę) lub w stołówce sięgaliście po dania mięsne. Takie jedzenie zawiera sporo tłuszczu zwierzęcego, który jest źródłem złego cholesterolu. Ten zaś odpowiada za rozwój miażdżycy. Blaszka miażdżycowa może na tyle zatkać naczynie doprowadzając krew do serca doprowadzające krew do serca, że może dojść do zawału.

Zdrowy obiad

b) od dzisiaj jadajcie dowolną ilość surówki skropionej oliwą lub olejem roślinnym. Dokładajcie do niej np. porcję ryby lub drobiu z rusztu. Na deser zamiast ciastka zjedźcie jakieś owoc. Takie menu pomoże wam ograniczyć cholesterol i dostarczyć kwasów omega-3 (one zaś m. in. normują ciśnienie i obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL). Witaminy obecne w warzywach i owocach wzmacniają zaś i uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych. Nie dosalajcie także dań, ponieważ obecny w soli kuchennej sód podnosi ciśnienie krwi. Aby doprawić potrawę, sięgajcie po zioła i natkę pietruszki.

5. Spędzajcie więcej czasu w ruchu

a) dotychczas niemal wszędzie jeździliście samochodem lub autobusem. Możecie być niedotlenieni. Mała dawka ruchu może wam także zafundować nadwagę (sprzyja miażdżycy i nadciśnieniu). Poza tym słabe mięśnie łydek nie wspierają w wystarczającym stopniu krążenia żylnego i krew z trudem wtedy płynie z nóg w stronę serca.

Spacerowanie

b) od dzisiaj wracając z pracy postarajcie się jak najwięcej czasu spędzać w ruchu. Jeżeli jeździcie autobusem – wysiądźcie 1-2 przystanki wcześniej i przejdźcie się żwawym krokiem. A jeśli przemieszczacie się własnym autem, pomyślcie o rowerze (może chociaż 2-3 razy w tygodniu uda się wam nim pojechać do firmy i z powrotem). Koniecznie także zamieńcie windę na schody. Również każdego popołudnia przeznaczcie 40-60 minut czasu na uprawianie sportu. Może być to np. jogging, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie czy aerobic.

6. Pamiętajcie o chwili relaksu

a) dotychczas pracowaliście po kilkanaście godzin zawodowo i godziliście to np. z obowiązkami domowymi czy nauką. Nie mieliście czasu na odpoczynek, żyliście „w biegu”. Spróbujcie to zmienić, ponieważ w czasie napięcia emocjonalnego organizm wydziela więcej adrenaliny. Pod wpływem tego hormonu do mięśni (również serca) pompowana jest zwiększona ilość krwi. To zmusza układ krążenia do wzmożonego wysiłku. W efekcie rośnie m. in. ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Weźcie pod uwagę fakt, że silny stres bywa bezpośrednią przyczyną zawału serca.

Relaks na kanapie

b) od dzisiaj nie zabierajcie pracy do domu, tylko wygospodarujcie godzinę, półtorej na wieczorny relaks. Może to być np. spotkanie z przyjaciółmi czy wypad do kina. A jeżeli wolicie – poleniuchujcie sobie, leżąc pod kocem i pijąc małą lampkę wytrawnego czerwonego wina (zapobiega miażdżycy).

7. Przygotujcie się dobrze do snu

a) dotychczas, po krótkiej toalecie, kładliście się późno spać. W dodatku zapominaliście o wietrzeniu sypialni. Szybko zasypialiście, ale głęboki sen nie trwał długo, ponieważ dręczyły was myśli o pilnych sprawach do załatwienia. Pora to zmienić, bowiem do regeneracji serca potrzebnych wam jest aż 7-8 godzin snu i to nie byle jakiego.

Zdrowy sen

b) od dzisiaj kładźcie się wcześniej, najlepiej przed 23:00. Również najpierw wywietrzcie porządnie sypialnię. Jeżeli macie ochotę na seks, dajcie się ponieść emocjom – dobrze wpływa na układ krążenia.

Materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *