Jak być mamą na pełnych obrotach i nie zwariować?

Bycie mamą to nie lada wyzwanie. Szczególnie wtedy, kiedy zostaje się mamą po raz pierwszy. Przede wszystkim zmieniają się priorytety, a pierwszy okres euforii związany z pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny, z biegiem czasu opada i zostaje stłumiony lawiną domowych obowiązków. Jak świeżo upieczona mama ma się odnaleźć w nowej sytuacji i nie zwariować? Oto krótki poradnik.

Poradnikowa teoria związana z opieką nad małym dzieckiem zdecydowanie różni się od praktyki. Bardzo często to właśnie rodzice muszą podporządkować się dziecku, które zaczyna wyznaczać ich tryb pracy i życia. Gdy dziecko się bawi – powinniśmy mieć je zawsze w obrębie wzroku, żeby nie zrobiło sobie przez przypadek krzywdy. Gdy dziecko chce jeść – musimy przygotować dla niego odpowiedni posiłek oraz w je nakarmić. Czas wolny mamy dopiero wtedy, kiedy dziecko zaśnie. Pomimo ogromnej ilości miłości, jaką dajemy nowemu członkowi rodziny, to musimy przestawić się na nowy tryb i zrezygnować ze starych przyzwyczajeń oraz własnych przyjemności.

Gdy porządki można odłożyć na później…

Nowy członek rodziny zawsze będzie na pierwszym miejscu. Mycie okien, codzienne prasowanie czy porządkowanie ubrań można odłożyć na później. Takie czynności do tej pory pochłaniały bardzo dużo naszego czasu, który teraz warto poświęcić maluszkowi. Kilkukrotne sprzątanie czy wycieranie kurzu w tygodniu powinno zejść na dalszy plan, a wymagania dotyczące czystości w domu zazwyczaj się obniżają. Sprzątanie można odłożyć na później – wtedy, kiedy jest na to czas. Bycie mamą na pełnych obrotach nie oznacza, że nagle nasza doba wydłuży się do 30 godzin. Ilość czasu na zrobienie podstawowych czynności jest taka sama, jednak zmieniają się priorytety.

Zakupowe szaleństwo

Kiedy czasu na wyjście na zakupy jest coraz mniej, częściej sięgamy do nowoczesnych rozwiązań. Wśród nich na pewno warto wymienić możliwość zrobienia zakupów online. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim czasu, jaki poświęcimy na wyjazd do sklepów. Szukając różnych produktów przez internet warto poświęcić trochę więcej czasu na stworzenie listy rzeczy, które nam się przydadzą i wybrać wszystko u jednego dostawcy, aby zaoszczędzić na transporcie. Raz zrobione zakupy w wielu internetowych sklepach zostają zapamiętane, dzięki czemu kolejne będą tylko formalnością i sprawdzeniem czy wśród poprzednio zakupionych produktów coś jeszcze jest potrzebne lub coś należy wyrzucić z wirtualnego koszyka.

Zakupowe szaleństwo to także wiele produktów, które kupujemy z myślą wyłącznie o dziecku. Nie tylko podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce, ale także ubranka czy zabawki. Wśród nowości, których nie pamięta starsze pokolenie na pewno dobrym wyborem i zakupem będzie nosidełko dla dziecka. Dzięki takiemu nosidełku, mamy zawsze będą miały wolne ręce, będą mogły wszędzie wejść, bez konieczności wciągania wózka po schodach czy pchania go po innych wertepach. Z nosidełkami ergonomicznymi Tula można spokojnie zrobić podstawowe zakupy, wyjść na spacer, wizytę u lekarza, pojechać na wakacje czy podróże komunikacją miejską.

Kuchenne rewolucje

Dla jednych mam jest to domowe królestwo, inne wręcz omijają to miejsce szerokim łukiem. Jeśli dziecko nie wymaga szczególnej diety, np. bezmlecznej czy bezglutenowej to szczególne przygotowywanie posiłków schodzi na dalszy plan. Pierwsze 6 miesięcy życia to okres wyłącznego karmienia piersią. Po tym czasie warto zacząć rozszerzać dietę dziecka. Część rodziców decyduje się na zakup obiadków w słoiczkach, inni przygotowują posiłki samodzielnie. Dzięki temu dziecko poznaje nowe smaki, a każdego dnia może spróbować czegoś innego. Po jakimś czasie zaczyna jeść te same posiłki, co rodzice. Wówczas kuchnia nie wymaga specjalnej rewolucji, a przygotowywanie potraw staje się czystą przyjemnością. Większość rodziców stara się także zmienić sposób przygotowywania jedzenia: jest w nim więcej warzyw i owoców, duszonego mięsa czy ryb, a potrawy często przyrządzane są na parze, aby było zdrowiej i smaczniej.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *