Implantologia w czasie ciąży. Czy jest to możliwe?

Stan uzębienia kobiety w trakcie ciąży bardzo często ulega pogorszeniu, a w ostateczności zęby mogą się kruszyć lub wypadać. Czy w takiej sytuacji można zastosować implantologię? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – i tak, i nie.

Lepiej poczekać

W medycynie istnieje ogólna zasada, że gdy nie ma nagłych zaleceń wynikających ze stanu zdrowia kobiety (czyli bezpośrednio ratujących zdrowie lub życie), powinno wykonywać się wszelakie zabiegi dopiero po zakończeniu ciąży. Wszczepienie implantów stomatologicznych do takich zabiegów z pewnością nie należy, dlatego rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się ich założenie po porodzie. Dodatkowo przemawia za tym kilka następujących czynników:

  • Konieczność wykonania zdjęcia rentgenowskiego – kobiety w ciąży nie mogą być poddawane zdjęciom rentgenowskim (z wyjątkiem wspomnianych wcześniej sytuacji pilnego ratowania zdrowia lub życia). Co prawda przyszła mama może dysponować obrazem wykonanym wcześniej, ale czasami zachodzi konieczność wykonania nowego, aktualnego zdjęcia.
  • Stres – choć to rzecz jasna kwestia indywidualna, to jednak stres jest dużym przeciwwskazaniem do zabiegu w ogóle. Dotyczy to zwłaszcza pacjentek, które mocno nie przepadają, a wręcz boją się jakichkolwiek czynności stomatologicznych. W ciąży stres może być szczególnie odczuwalny, co przekłada się na funkcjonowanie płodu.
  • Konieczność zażywania antybiotyku po zabiegu – chyba nie musimy szczegółowo tłumaczyć, że środki farmakologiczne tego typu mają zły wpływ na nienarodzone dziecko.

Decyzja należy do matki

Ostateczna decyzja należy do przyszłej matki. Jednak z uwagi na powyższe czynniki, lepiej jest ten zabieg przesunąć na okres po porodzie. Ma to też znaczenie w momencie, gdy kobieta w czasie ciąży boryka się z problemami dotyczącymi nie tylko zębów, ale i dziąseł, które mogą być dodatkowym utrudnieniem dla przeprowadzenia zabiegu. Co jeśli, gdy kobieta w ciąży jest zdeterminowana, aby wypełnić brakujące luki w uzębieniu jak najszybciej? Można wówczas przeprowadzić zabieg wszczepienia implantów, pod warunkiem, że pacjentka jest bardzo odporna na stres oraz posiada aktualne zdjęcie rentgenowskie zębów. Implantologia powinna być dokładnie przemyślana, zanim dojdzie do skutku.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *