Idealna dieta dla rosnącej pociechy rodzica

Dieta dla małego dziecka

Prawidłowe żywienie dzieci jest jedną z podstawowych zadań, które należą do kochających rodziców. Dlaczego? Należy mieć świadomość, że w pełni zbilansowana, dopasowana do rozwoju pociechy dieta zapewnia jej optymalny, prozdrowotny start w przyszłość. Bowiem, jak wynika z badań naukowych, odpowiednie żywienie dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa, zabezpiecza je przed wieloma chorobami w wieku dorosłym. Należą do nich np. nadwaga, otyłość, cukrzyca typu 2, czy nadciśnienie tętnicze. Dlatego też tak istotne jest wdrażanie dobrych nawyków żywieniowych już w okresie dzieciństwa, by z czasem procentowały jako styl życia naszego dziecka.

Warto nieustannie i z zapałem zachęcać młodego człowieka do spożywania zdrowych produktów przewidzianych na konkretnych poziomach Piramidy Zdrowego Żywienia zaproponowanej przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Znajdują się w niej wszystkie niezbędne elementy, które połączone razem stanowią fundament zdrowej, skutecznej diety dla naszej pociechy. Zachęcanie dziecka i jego edukacja dotycząca prozdrowotnego stylu życia, w tym żywienia jest niezwykle cenna. Czasem jednak może okazać się mało skuteczna ze względu na młody wiek pociechy. Pomimo to, rodzice powinni własną postawą prezentować wdrażane słownie zasady dotyczącej zdrowej diecie. Tylko wspólne trzymanie się zasad zdrowej diety zbilansowanej stworzymy w oczach jednoznaczny, spójny przekaz dotyczący ich wdrażania, a także pozytywnych tego konsekwencji dla samopoczucia rodziców i dziecka.

Jakie są praktyczne zasady zdrowego żywienia dziecka?

Aby dieta dziecka była odpowiednio zbilansowana, a także dostarczała w idealnych proporcjach wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów należy przestrzegać kilku zasad. Zgodnie z nimi, dziecko w wieku szkolnym powinno:

  • W domu dziecko powinno zjeść syte, pełnowartościowe śniadanie, a powrocie do domu łatwostrawną, lekką kolację
  • W szkole powinno spożywać 2 śniadanie, obiad, a także podwieczorek, co stanowi 75% całodziennej racji pokarmowej
  • Na pierwsze śniadanie dostać syte, skomponowane ze wszystkich makroskładników posiłki np. jajecznicę z pieczywem i warzywami, owsiankę na mleku z owocami, kolorowe kanapki z mnóstwem warzyw lub omlet
  • Drugie śniadanie powinno stanowić zaledwie 10% całej energetyczności diety, dlatego też możemy zapakować dziecku kanapkę, owoce lub pokrojone w paseczki warzywa do przekąszenia. Inną alternatywną są naturalne jogurty, kefiry lub maślanki do picia.
  • Obiad jest najważniejszym i sumarycznie największym posiłkiem w ciągu dnia. Należy dostarczyć w nim źródła pełnowartościowego białka, np. chude mięso (kurczak, królik, cielęcina, indyk, schab wieprzowy lub polędwica wołowa) i ryby. Kolejną składową jest pełnoziarnisty dodatek skrobiowy, który powinien zawierać węglowodany złożone, czyli grube kasze i razowe makarony, a także brązowy ryż, czy nawet ziemniaki (lecz bez dodatków i sosów)
  • Podwieczorek może być pretekstem do wprowadzenia do diety dziecka owocu w postaci surowej, pieczonej, kisielu lub innego, mało słodkiego deserku
  • Kolacja, jako ostatni posiłek przed snem musi być zbilansowana, lecz łatwostrawna. Dobrze się tu sprawdzą produkty białkowe, które nie zalegają długo w żołądku, szybko się trawią i najszybciej go opuszczają. Wszelkie jogurty, serki wiejskie, naleśniki z serem i inne pomysły będą tu mile widziane.

Warto raz jeszcze podkreślić, że to na barkach rodziców  ciąży brzemię wychowania dziecka w edukacji prozdrowotnej, a także budowania w nim potencjału zdrowotnego. Dlatego też tak ważne jest podkreślanie roli pełnowartościowej, zbilansowanej diety już od najmłodszych lat życia pociechy. Dzięki wdrożonym w dzieciństwie postawom i nawykom żywieniowym młody człowiek startuje w życie z wysoko podniesioną głową, bez obaw trapiących tak wiele ludzi chorób w wieku dorosłym. Warto zadbać o zdrową dietę dziecka już dziś.

Sprawdź zdrową i zbilansowaną dietę Dietmap: dietmap.pl/pl/diety/zbilansowana-dieta-dietmap

Tagi:

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *