Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Domowe sposoby na kaszel dziecka

Uporczywy kaszel, połączony z bólem gardła może utrudniać oddychanie i zasypianie w nocy. Jak pomóc malcowi w walce z nieustannym pokasływaniem? W pierwszej kolejności warto nauczyć się rozpoznawać rodzaje kaszlu i zdecydować, czy pociecha złapała zwykłe przeziębienie, czy może jest to początek grypy. Kiedy wystarczy zastosować domowe sposoby na kaszel, a kiedy koniecznością może się okazać wizyta u lekarza?

Kiedy kaszel jest groźny?

Wbrew pozorom, kaszel nie zawsze jest objawem choroby, zwłaszcza u dzieci. Zdarza się, że w ten sposób śluzówka oskrzeli reaguje na kurz czy okruszek chleba, który dostał się do dróg oddechowych. Kaszel oczyszcza je ze wszystkiego, co drażniące. Maluchy mogą zatem reagować pokasływaniem nawet w reakcji na intensywne zapachy, np. dym papierosowy, i nie ma w tym nic dziwnego. Zapowiedzią choroby może być natomiast męczący i uporczywy kaszel, który trwa przez dłuższy czas.

Do najczęściej spotykanych, znanych typów należy zaliczyć kaszel suchy i mokry. Jak je rozpoznać? Kaszel mokry charakteryzuje obecność wydzieliny, wykrztuszanej podczas pokasływania. To ona świadczy o zaawansowanej infekcji. Dźwięk wydawany przez kaszlącego jest głębszy, o nieco bardziej bulgoczącym dźwięku.

Natomiast podczas ataku suchego kaszlu, pojawia się charakterystyczne uczucie drażnienia w tchawicy, które zmusza do bezustannego pokasływania. Jest to wyjątkowo męczące, brzmi jak poszczekiwanie, lecz nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Z reguły suchy kaszel zwiastuje początek choroby – w związku z tym warto spróbować go wyleczyć, zanim zamieni się w kaszel mokry.

Domowe sposoby na kaszel

Przy przeziębieniu można się pokusić o leczenie kaszlu domowymi sposobami. Ale jak odróżnić zwykłą infekcję od np. początkowego stadium grypy, kiedy objawy są tak bardzo podobne? Rzeczywiście – i jedne i drugie występują sezonowo, dzięki rozmnażaniu się wirusów. Różnica polega na tym, że przeziębienie pojawia się stopniowo i rozwija powoli.

Maluch najpierw narzeka na drapanie w gardle, później pojawia się katar, kaszel i reszta związanych z tym objawów. Tymczasem grypa atakuje nagle – dziecko czuje się gorzej z godziny na godzinę, jest osłabione, ma gorączkę, katar, może mieć dreszcze. Więcej informacji o objawach i różnicach między przeziębieniem a grypą znajdzie się na http://oscillo.pl/grypa-i-przeziebienie/grypa-a-przeziebienie-objawy-i-roznice/

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *