Do czego służy i jak przebiega terapia integracji sensorycznej?

Zmysły służą do odbierania bodźców ze świata zewnętrznego. Aby obraz tego, co dzieje się wokół nas i w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy, był pełny, wrażenia odbierane przez poszczególne narządy zmysłów muszą być odpowiednio uporządkowane i zgodne. Mówimy o tzw. integracji sensorycznej. Usprawnieniu działania zmysłów służy terapia integracji sensorycznej. Na czym polega i kto jej potrzebuje?

Zaburzenia integracji sensorycznej – czym się objawiają?

Informacje odbierane przez nasze narządy zmysłów łączą się w wielki kolaż: dźwięków, zapachów, smaków, wrażeń doświadczanych na skórze. Jeśli bodźce te odbieramy prawidłowo, obraz świata jest spójny i jesteśmy w stanie prawidłowo reagować na sytuację.

W momencie, gdy jeden ze zmysłów jest upośledzony, pozostałe tracą punkt odniesienia. To powoduje, że reakcje ciała na świat są nieadekwatne do sytuacji. Dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej trudnej odnajduje się w rzeczywistości, ma trudności poznawcze i behawioralne. Cierpią na tym też jego relacje z rówieśnikami.

„Jednym z powodów zaburzeń integracji sensorycznej jest niedosłuch lub całkowity brak słuchu, jak również wady wzroku. Czasem przyczyną są wady rozwojowe już na etapie życia płodowego – mówi specjalista z Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. – Do objawów zaburzeń sensorycznych zaliczają się m.in. niedostateczne lub nadmierne reakcje na bodźce zmysłowe, niemożność utrzymania uwagi przez dłuższą chwilę, gorsza niż u rówieśników koordynacja ruchowa, nadmierna lub obniżona ruchliwość”.

Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Terapia integracji sensorycznej ma na celu dostarczenie dziecku odpowiednich bodźców. Stymulują one rozwój systemu nerwowego i usprawniają jego funkcjonowanie. Regularnie prowadzona terapia integracji sensorycznej sprawia, że dziecko staje się sprawniejsze fizycznie i manualnie, poprawiają się jego koncentracja i zdolność zapamiętywania, dzięki czemu trudności związane np. z nauką pisania i czytania maleją.

Terapia jest prowadzona po to, aby zminimalizować negatywne skutki zaburzeń. Brak leczenia może spowodować pogłębianie się problemów, ponieważ dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej uczy się wolniej, trudnej nawiązuje relacje, izoluje się od innych dzieci lub jest przez nie odrzucane z powodu niezrozumiałych dla zdrowych maluchów zachowań.

Terapia integracji sensorycznej polega na… zabawie. Nie jest to jednak zwykła zabawa, lecz taka, podczas której dziecko otrzymuje bodźce zmysłowe starannie dobrane pod względem jakości i ilości. W toku terapii może więc bawić się masami plastycznymi, jeździć na deskorolce, kręcić hula hop, huśtać się, bujać na hamaku, skakać na trampolinie. Sale do terapii integracji sensorycznej są doskonale wyposażone w sprzęt do stymulowania zmysłów: węchu, wzroku czy smaku. Ważnym elementem terapii jest też praca rodziców z dzieckiem w domu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *