Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka

Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy warto posłać swoje maleństwo do żłobka. Mamy mnóstwo wątpliwości – nic dziwnego, nasza pociecha jest jeszcze taka maleńka. Trudno jest nam się z nią rozstać, boimy się, czy dziecko odnajdzie się w nowym środowisku, czy nie będzie płakało i zbyt dużo chorowało. Poznajmy powody, dla których powinniśmy podjąć ten krok. Szczególnie, kiedy w niedługim czasie planujemy powrót do pracy.

Szereg ciekawych zajęć

Przede wszystkim żłobek zapewnia dziecku optymalny rozwój. Niemal każda placówka tego typu ma w swojej ofercie szereg różnorodnych ćwiczeń rozwojowych. Tak jak żłobek Familia w Katowicach, który daje maluchom szansę poszerzania swoich horyzontów i zainteresowań przez kreatywne zabawy i uczestnictwo w ciekawych zajęciach. Zatrudnieni w nim pedagodzy posiadają odpowiednie kompetencje do pracy z dziećmi i korzystają ze sprawdzonych metod, takich jak metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne czy metoda malowania dziesięcioma palcami.

Pedagodzy stale obserwują dziecko i mogą szybko wykryć nieprawidłowości lub wskazać obszary, nad którymi maluch i jego rodzice powinni mocniej popracować. Najczęściej organizowane przez żłobek zajęcia to zajęcia plastyczne, ruchowe, rytmiczne, gimnastyczne czy logorytmiczne.

Nauka samodzielności

Drugim powodem, dla którego warto posłać dziecko do żłobka, jest nauka samodzielności. Maluchy, które są stale pod okiem rodziców, a szczególnie pod opiekuńczymi skrzydłami mamy, są mniej niezależne i pewne siebie. Trudniej będzie im odnaleźć się w przedszkolu i szkole, będą czuły się bardziej opuszczone, ponieważ będą mieć mniej przyjaciół.

Kiedy po raz pierwszy, drugi i trzeci zaprowadzimy dziecko do żłobka, nasza pociecha może płakać. Może być jej smutno i może nie chcieć tam zostać – ale poddanie się i zabranie jej do domu nie jest dobrym krokiem. Ten etap przeminie i nim się obejrzymy, nasz maluszek polubi przebywanie w żłobku i przekona się, że bez mamy i taty także można funkcjonować.

Kontakt z rówieśnikami

Warto posłać dziecko do żłobka również dlatego, że dziecko będzie mieć w nim kontakt z rówieśnikami. Chociaż kilkumiesięczny maluch nie potrzebuje jeszcze wspólnej zabawy, w miarę kiedy będzie się rozwijać, takie kontakty staną mu się niezbędne. Nasza pociecha zacznie uczyć się współpracy, otwartości, empatii, szacunki do innych i dzielenia się zabawkami.

Zdrowe menu

Na koniec należy zaznaczyć, że żłobek to miejsce bezpieczne, pełne ciepła, zapewniające dobre warunki do rozwoju i na pierwszym miejscu stawiające potrzeby dziecka. Również te żywieniowe. Posiłki w żłobku są dostosowane do potrzeb maluchów. Co więcej, w żłobku maluchy chętniej próbują nowych dań. Nawet, jeśli w domu nie przepadają za jakimiś smakami, w żłobku szybciej kosztują nieznanych potraw, naśladując inne dzieci.

Nie ma żadnych powodów, dla których powinniśmy obawiać się posłania dziecka do żłobka. Żłobek niesie ze sobą wiele korzyści – trzeba tylko wybrać odpowiedni!

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *