Dieta matki karmiącej piersią

Ciąża i poród to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie zmieniają się przyzwyczajenia i priorytety. Panie muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, a jednym z nich jest między innymi dieta w okresie karmienia piersią.

Panie w tym czasie często zastanawiają się jak ma wyglądać ich codzienne menu, czego należy unikać, a na co kłaść szczególny nacisk. Podczas karmienia piersią należy przede wszystkim pamiętać o tym, że to co zjadamy będzie miało wpływ na zdrowie naszego dziecka.

Czego unikać?

W związku z tym panie powinny unikać ciężkostrawnych i wywołujących uczulenie potraw. Oczywiście należy także zapomnieć o piciu alkoholu i o paleniu papierosów. No dobrze wiemy, już czego unikać, a na co zwracać uwagę?

Ważne płyny…

Istnieje kilka prostych zasad, które są sprawdzone i bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. I tak na przykład w diecie matki karmiącej nie może zabraknąć zwykłej wody mineralnej. Nawet niewielka ilość niegazowanej wody mineralnej potrafi skutecznie ugasić pragnienie i przy okazji mama ma pewność, że taki napój nie zaszkodzi jej dziecku. W codziennej diecie matki karmiące piersią mogą się także posiłkować słabymi herbatami, niektórymi sokami, i o ile dziecko nie ma alergii mlekiem.

…i żelazo

Jeżeli chodzi o bardziej konkretne pożywienie, to dieta matki karmiącej musi być bogata w żelazo. Tak więc jak najbardziej wskazane są rośliny strączkowe, kasze, razowe pieczywo, orzechy i ryby. Ważną część jadłospisu muszą stanowić także warzywa i owoce, oraz produkty z dużą ilością białka i wapnia. Dzienna wartość kaloryczna spożywanych posiłków powinna być większa o 500 kcal.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *