DHA dla przyszłej mamy – kiedy powinno się rozpocząć suplementację? Dowiedz się więcej!

Kobieta w ciąży w aptece

Zarówno kobieta, jak i nienarodzone dziecko potrzebują dodatkowych porcji kwasu foliowego, witaminy D albo niezmiernie ważnych w ciąży kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 w tym DHA. Kapsułki nie zastąpią oczywiście codziennej zdrowej diety, ale ją uzupełnią i zmniejszą ryzyko niedoboru cennych składników.

Dla organizmu kobiety ciąża jest mniej więcej tym samym, czym dla himalaistów wspinaczka na Mount Everest. Żeby sprostać tak wielkiemu wysiłkowi, konieczna jest nie tylko właściwa dieta, lecz także odpowiednia suplementacja witamin i innych składników ważnych dla rozwoju płodu i prawidłowego przebiegu ciąży.

Jednym z najważniejszych suplementów dla przyszłej mamy jest DHA kwas tłuszczowy omega-3 – tabletki albo kapsułki z tym składnikiem powinny być przyjmowane przez nią codziennie od II połowy ciąży aż do dnia porodu, a nawet dłużej: do zakończenia okresu karmienia piersią.  Na początku ciąży DHA nie jest przenoszony aktywnie przez łożysko do płodu.

Co to jest DHA?

DHA (pełna nazwa to kwas dokozaheksaenowy) należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. To jeden z najważniejszych składników naszego układu nerwowego. Jego niewielkie ilości powstają w organizmie człowieka z przekształcenia kwasu alfa-linolenowego (znajdującego się np. w olejach roślinnych). Jednak ta ilość nie wystarcza, żeby pokryć całościowe zapotrzebowanie na ten związek, szczególnie w okresie ciąży. Z tego względu konieczne jest dostarczanie czystego DHA z zewnątrz.

Jaką rolę odgrywa DHA w rozwoju płodu?

Najważniejszą funkcją DHA jest budowa układu nerwowego dziecka, szczególnie mózgu, nerwów obwodowych i siatkówki oka. Odpowiedni poziom tego składnika warunkuje m.in. prawidłową ostrość wzroku i widzenie barw. Niedobór DHA w życiu płodowym może też po porodzie skutkować skłonnością dziecka do alergii i astmy. Od kilku lat eksperci łączą również zbyt niski poziom DHA w organizmie z występowaniem ADHD lub autyzmu, jednak brakuje jeszcze badań, które tę zależność potwierdzałyby w stu procentach. Potwierdzony za to został wpływ DHA na parametry urodzeniowe noworodka oraz na długość ciąży. Udowodniono, że suplementacja zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego  (przed 34. tygodniem ciąży) nawet o kilkadziesiąt  procent. Eksperci wskazują tutaj działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe DHA (Źródło: Rekomendacje PTG dotyczące zastosowania suplementacji kwasem dokozaheksaenowym w profilaktyce porodu przedwczesnego, „Ginekologia Polska” 4/2014).

Jakie jest najlepsze źródło kwasu DHA: tabletki, tran czy dieta?

Naturalnym źródłem DHA są algi morskie, owoce morza i tłuste ryby, np. łosoś, tuńczyk, makrela albo śledzie. Sama dieta jednak nie wystarczy, żeby dostarczyć przyszłej mamie i rozwijającemu się dziecku odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza że eksperci zalecają jedzenie ryb tylko dwa razy w tygodniu, ze względu na ryzyko zanieczyszczeń metalami ciężkimi (w tym toksyczną rtęcią) i dioksynami, które mogą być bardzo szkodliwe dla wrażliwego organizmu dziecka.

Zdecydowanie bardziej bezpieczną alternatywą jest spożywanie DHA w wysokiej jakości suplementach diety lub ewentualnie w tranie, przy czym musimy pamiętać, że w Polsce nie istnieją dotąd regulacje prawne, ściśle określające zasady stosowania określenia tran. Z tego powodu tranem nazywane są np. oleje z wątroby rekina, które zawierają niewielkie ilości kwasów omega 3 (źródło: Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią  oraz niemowląt i dzieci do lat 3. „Standardy Medyczne/Pediatria”, 7/2010).

Jak suplementować DHA w ciąży?

Najintensywniejszy rozwój układu nerwowego płodu przypada między 20. a 40. tygodniem ciąży i właśnie wtedy suplementacja kwasu DHA jest szczególnie ważna. Warto jednak rozpocząć ją wcześniej, aby zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego, a także innych komplikacji ciążowych ze strony kobiety, m.in. stanu przedrzucawkowego  Rekomendowana dawka DHA w ciąży to 600 mg dziennie, przy założeniu zdrowej ciąży. Jeżeli jednak istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, zalecana dawka DHA rośnie do 1000 mg na dobę. Nie musimy się obawiać, że tak duże dawki w jakikolwiek sposób obciążą nasz organizm. Wieloletnie badania wykazały bezpieczeństwo suplementacji DHA zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *