Czym się powinna charakteryzować dobra obroża dla psa?

Dobór odpowiednich akcesoriów dla psa jest rzeczą ważna oraz odpowiedzialną. Od tego, co zakupimy będzie zależeć nie tylko nasza wygoda, ale również zdrowie pupila. Przy wyborze zarówno obroży, jak i smyczy powinniśmy się kierować przede wszystkim wytrzymałością oraz funkcjonalnością. Cena oraz design również są mniej ważne od bezpieczeństwa, choć także istotne.

Wybór obroży jest często bardziej problemowy, zwłaszcza dla początkujących właścicieli psów. Bywa również tak, że bardziej doświadczone osoby mają z tym kłopoty. Należy pamiętać, że nie każda obroża jest uniwersalna i pasuje do każdej rasy psa. Jeśli mamy wątpliwości, powinniśmy poprosić o pomoc specjalistę: kogoś zaprzyjaźnionego lub pracownika dobrego sklepu z akcesoriami dla zwierząt.

Dobra obroża dla psa to komfort dla właściciela oraz bezpieczeństwo dla zwierzaka, dlatego przy jej zakupie decyzji nie warto podejmować pochopnie.

Ważny materiał, z którego obroża jest wykonana

Dobra i funkcjonalna obroża dla psa przede wszystkim powinna być wykonana z solidnych materiałów, dotyczy to również takich elementów, jak zapięcie oraz zaczep na smycz. Jakość wykonania jest bardzo istotna i ma kolosalny wpływ na to, jak pies będzie się zachowywał podczas codziennych spacerów oraz innych czynności. Obecnie na rynku możemy spotkać obroże:

  • skórzane naturalne lub eco,
  • sznurkowe,
  • parciane,
  • taśmowe,
  • metalowe.

Wybierając najlepszą obroże pamiętajmy o wadach i zaletach poszczególnych materiałów. Niektóre psy w ogóle nie tolerują tego typu akcesoriów, u niektórych dany rodzaj obroży może powodować ucisk, podrażnienia, otarcia oraz wypadanie sierści. Jeśli zauważymy, że nasz pupil po założeniu obroży dziwnie się zachowuje: skacze, drapie, obciera się o różne przedmioty lub cały czas szczeka, sprawdźmy, czy z obrożą nie ma żadnych kłopotów. Nie dobierajmy dużej obroży do małego psa, ani małej do piesków o większych rozmiarach. Sprawdzajmy, że nie występuje chociażby barwienie sierści.

Powinniśmy również wiedzieć, że pies może być uczulony na dany materiał, który został użyty do produkcji obroży. Im dłużej pupil przebywa w obroży, tym powinna być ona bardziej wygodna.

Dopasuj obrożę do rozmiaru psa

Nie każda obroża jest uniwersalna. Nie ma produktów, które są w stu procentach funkcjonalne oraz będą odpowiadały każdej rasie psów. Dlatego jeśli nie mamy pewności, wybierzmy się do dobrego sklepu z akcesoriami dla zwierząt, np. Pet Station. Tam uzyskamy doradztwo i wybierzemy odpowiednią obrożę dla psa.

Aby wybrać idealną obrożę musimy wiedzieć, do czego chcemy jej używać. Inną konstrukcję mają bowiem obroże przeznaczone na domowy użytek oraz spacery, a inną te sportowe lub dla psów pracujących i obronnych. Obroża dla psa powinna być dobrana w ten sposób, aby gwarantowała swobodę.

Nie jest dobrym rozwiązaniem kupowanie takiej obroży, która jest luźna i swobodnie przesuwa się po ciele psa. Wbrew pozorom jest to dla zwierzęcia szkodliwe i zwiększa dyskomfort chociażby w trakcie spacerów. Również obroża, która jest długa i ciężka nie będzie komfortowa. Kiepskim rozwiązaniem więc wydaje się zakup metalowej obroży dla małego pieska.

Na rynku można dostać także obroże wyposażone smycze o regulowanym obwodzie, ale ich stosowanie jest w pewnych sytuacjach dość ryzykowne. W trakcie zabawy, biegania albo spaceru, gdy pies będzie się niespodziewanie szarpał, zachodzi niebezpieczeństwa uduszenia się.

Wygoda, a może design?

Nie można zaryzykować stwierdzenia, że przy zakupie dobrej, ciekawej obroży dla psa nie jest ważny wygląd. Dla wielu osób wygląd ma ogromne znaczenie, gdyż są estetami lub miłośnikami dobrego, oryginalnego designu. Specjalistyczne sklepy z akcesoriami dla psów oferują obroże, które są nie tylko funkcjonalne, ale również wszystkim ładne.

Obroża, która ma estetyczny, nowoczesny wygląd na pewno uprzyjemni każde wyjście i zwróci uwagę innych właścicieli czworonogów. Pamiętajmy jednak o tym, że najważniejsza jest wygoda oraz komfort dla zwierzęcia.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *