Czym jest Paracetamol

Paracetamol to jedna z najpopularniejszych substancji stosowanych w leczeniu przeziębienia grypy, a także różnego rodzaju bólów. Ze względu na szeroką dostępność, praktycznie każdy z nas zetknął się z tą substancją, która jest głównym lub dodatkowym składnikiem wielu leków.

Właściwości paracetamolu

Paracetamol jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym dostępnym bez recepty. Jego działanie polega na podwyższeniu progu bólowego poprzez zmniejszenie wrażliwości na działanie kininy i serotoniny. Wykazuje również właściwości przeciwgorączkowe poprzez zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu. Jednorazowa dawka obniża gorączkę na około 6-8 godzin, a efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez 4-6 godzin.

Paracetamol – na co skuteczny?

Paracetamol jest substancją pomagającą w leczeniu przeziębienia i grypy, a także wykorzystywaną jako środek przeciwbólowy w przypadku bólów głowy, bólów zębów, bólów miesiączkowych, reumatycznych, kostnych i innych. W odróżnieniu od niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, gdyż nie hamuje w tkankach obwodowych syntezy prostaglandyn. Jednocześnie jest pozbawiony skutków ubocznych typowych dla NLPZ tj. zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Paracetamol bezpieczny, ale…

Paracetamol zaliczany jest do substancji bezpiecznych, o czym może świadczyć fakt, iż może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży. Nie wywołuje problemów żołądkowych (bóle brzucha, wrzody, krwawienia z przewodu pokarmowego), ani nie wpływa na krzepliwość krwi jak aspiryna. W przypadku stosowania terapeutycznych dawek, zgodnie z zaleceniami producenta, nie ma ryzyka przedawkowania. Należy jednak wiedzieć, że wchodzi w skład wielu leków o różnych nazwach, co umożliwia nieświadome przedawkowanie leku, mogące doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby.

Jaki lek z paracetamolem wybrać?

Działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe paracetamolu powinno być uzupełnione innymi substancjami wspomagającymi leczenie grypy i przeziębienia. Paracetamol zawarty jest m.in. w leku złożonym. Dodatkowo zawiera on kwas askorbinowy oraz fenylefrynę, które wspomagają zwalczanie objawów przeziębienia.

Źródło: http://febrisan.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *