Cukrzyca to nie wyrok – 5 rzeczy odradzanych cierpiącym na tę chorobę, z których wcale nie musisz rezygnować

Cukrzyca - czego unikać?

Jedną z najbardziej dokuczliwych konsekwencji każdej niemal choroby, są ograniczenia z nią związane. Poza bólem, cierpieniem, czy złym samopoczuciem, tym co nam doskwiera w chorobie są uciążliwe zalecenia dotyczące diety, wysiłku fizycznego, czy konieczność regularnego przyjmowania leków o stałych porach.

Dla własnego komfortu warto odsiać to, co naprawdę wypływa z naszego stanu zdrowia, od tego, co jest jedynie często powtarzanym mitem. W przypadku chorób częstych, do których należy cukrzyca, spotkać się możemy z najróżniejszymi zaleceniami, które nie zawsze znajdują uzasadnienie w rzeczywistości. Poznaj 5 rzeczy odradzanych osobom z cukrzycą, z których wcale nie musisz rezygnować. Cukrzyca to choroba, która może dotyczyć każdego. Cierpią na nią także osoby znane i lubiane. Wejdź na stronę Oddajcukier.pl i dowiedz się kto z gwiazd zmaga się z tą chorobą.

Czy słodycze są bezwzględnie przeciwwskazane w cukrzycy typu 2?

Większość ludzi uważa, że osoby chore na cukrzycę powinny stosować jakąś specjalną, bardzo rygorystyczną dietę. Zalecenia żywieniowe w tej chorobie, tak naprawdę, są tożsame z zasadami zdrowego żywienia, polecanymi wszystkim, także zdrowym ludziom. Zwykle jednak, dopóki nie chorujemy, nie zastanawiamy się nad naszą dietą. Ogólne zalecenia zawierają: regularność posiłków, stałą, wyznaczoną indywidualnie kaloryczność pokarmów każdego dnia, oraz odpowiedni skład jakościowy diety. Tak osoby chore na cukrzycę, jak i zdrowe, powinny zapewnić udział węglowodanów w wartości energetycznej diety na poziomie 40-50%. Należy dążyć przy tym do jak największej redukcji cukrów prostych. Zachowując więc powyższe wskazania, osoby chorujące na cukrzycę typu 2 nie muszą całkowicie rezygnować ze słodyczy. Ponieważ jednak zawierają one bardzo dużą ilość cukrów prostych i niosą ze sobą potężny ładunek kaloryczny, powinno ich być w diecie jak najmniej, a naddatek kaloryczny musi być zbilansowany aktywnością fizyczną.

Czy wysiłek fizyczny jest groźny dla osób z cukrzycą?

Czasami można się spotkać z poglądem, że uprawianie aktywności fizycznej przez osoby chore na cukrzycę niesie ze sobą ryzyko powikłań, w tym szczególnie wystąpienia epizodu hipoglikemii, czyli nagłego spadku stężenia glukozy we krwi, który może doprowadzić nawet do śpiączki. Ryzyko to jednak dotyczy szczególnie chorych na cukrzycę typu 1 i odpowiednie przeszkolenie zwykle wystarcza, by umieli oni dobrać odpowiednią dawkę insuliny do ciężkości wysiłku i nie musieli z niego rezygnować. Natomiast dla chorujących na cukrzycę typu 2, leczonych dietą i lekami doustnymi, ryzyko hipoglikemii podczas uprawiania sportu jest minimalne, a sam wysiłek fizyczny jest nie tylko dopuszczalny, ale wręcz polecany. Regularna aktywność fizyczna pozwala u nich zredukować masę ciała i poprawić kontrolę cukrzycy.

Czy alkohol jest zakazany dla osób chorych na cukrzycę?

Po spożyciu alkoholu zmniejsza się uwalnianie glukozy z wątroby w naszym organizmie, dlatego istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii, zwłaszcza u chorych, którzy stosują leki przeciwcukrzycowe. Sama świadomość tego powikłania pozwala z wyprzedzeniem przeciwdziałać, przede wszystkim poprzez zjedzenie odpowiedniego posiłku. Chociaż spożywanie alkoholu przez chorych na cukrzycę nie jest zalecane, dopuszcza się na dobę wypicie trunku zawierającego nie więcej niż 20 g alkoholu etylowego dla kobiet i 30 g dla mężczyzn. Zatem, ze spożywania niewielkiej ilości alkoholu, choć jest to odradzane, nie trzeba bezwzględnie rezygnować.

Czy kobiety chore na cukrzycę nie powinny planować potomstwa?

Cukrzyca stanowi ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dzieci. Dotyczy to jednak jedynie kobiet, które nie leczą cukrzycy podczas ciąży. Wprowadzone w Polsce badania przesiewowe dla kobiet ciężarnych, pozwalają wcześnie wykryć tę chorobę i skutecznie ją kontrolować, redukując niemal do zera ryzyko dla dzieci. Nie należy więc w przypadku cukrzycy rezygnować z potomstwa, kierując się obawami o jego zdrowie, a jedynie podjąć odpowiednie i regularne leczenie.

Czy osoby z cukrzycą mogą być kierowcami?

Nie ma przepisów prawnych zakazujących osobom chorym na cukrzycę kierowania pojazdami. Największym ryzykiem na drodze może być wystąpienie epizodu hipoglikemii, dlatego kierowcy zmagający się z cukrzycą, powinni nauczyć się rozpoznawać objawy spadku stężenia glukozy we krwi i im przeciwdziałać. Ponadto, ponieważ cukrzyca uszkadza wzrok, chorzy powinni poddawać się regularnym badaniom okulistycznym. Większość jednak osób chorych na cukrzycę, radzi sobie z nią dobrze i nie stwarza za kółkiem zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych uczestników ruchu. Zachowując więc zdrowy rozsądek, nie ma przeciwwskazań, aby osoby chore na cukrzycę kierowały pojazdami.

Jak się okazuje, cukrzyca to nie wyrok. Odpowiednia edukacja pacjenta i prawidłowe leczenie pozwala prowadzić normalne życie, pozbawione poważnych ograniczeń. Kiedy słyszymy jakąś „dobrą radę”, warto zweryfikować czy rzeczywiście ma ona uzasadnienie. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, najłatwiej rozwiać je u naszego lekarza. Dzięki temu, nie będziemy rezygnować z przyjemności, z których często wcale nie musimy rezygnować.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *