Ciśnienie tętnicze krwi pod kontrolą
Obecnie coraz więcej osób ma problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi. Aż 30% polskiego społeczeństwa ma podwyższone ciśnienie. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta z wiekiem, co nie oznacza, że problem nie dotyczy również młodych osób.
Co to jest ciśnienie krwi?
W ciele człowieka krew znajduje się w naczyniach krwionośnych; tętnicach i żyłach. Ciśnienie tętnicze to siła, jaką krew wywiera na ścianki naczyń krwionośnych. Serce człowieka pracuje w dwóch cyklach: rozkurczowym i skurczowym. Podczas rozkurczu krew napływa z przedsionków do komór. Wtedy ciśnienie jest niższe. Natomiast przy skurczu krew jest wyrzucana z komór do tętnic i tym samym ciśnienie wzrasta. Normalnie serce człowieka wykonuje około 60 do 80 skurczów na minutę.
Często ciśnienie krwi określane jest jako górne (skurczowe) i dolne (rozkurczowe). O prawidłowym ciśnieniu mówimy wtedy kiedy jego wartość waha się pomiędzy 120/80, a 135/85 mm Hg. Za granicę przyjęto ciśnienie 140/90 mm Hg. Powyżej tej wartości mamy do czynienia z nadciśnieniem.
Nadciśnienie tętnicze
Jest coraz częściej spotykaną chorobą układu krążenia. Jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia człowieka. Podwyższone ciśnienie powyżej wartości granicznej zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Choroba jest zdradliwa, chory bardzo często nie odczuwa żadnych dolegliwości, a nadciśnienie jest odkrywane u niego zupełnie przypadkowo.
Aby stwierdzić chorobę należy mierzyć ciśnienie przynajmniej kilkanaście razy i to o różnych porach dnia. Bardzo pomocnym badaniem jest całodobowy pomiar ciśnienia wykonany za pomocą, na przykład Holtera.
Jakie są objawy?
Do najczęściej występujących objawów nadciśnienia należą:
- uderzenia gorąca,
- zaczerwienienie na twarzy,
- zawroty głowy,
- szumy w uszach,
- zwiększona potliwość,
- duszności,
- bezsenność.
Powyższe objawy mogą być sygnałem początku choroby. Podwyższone ciśnienie może być jedną z przyczyn rozwoju innych chorób, na przykład cukrzycy. Prowadzone badania wykazały związek występowania nadciśnienia tętniczego u osób chorujących na cukrzycę (u cukrzyków nadciśnienie występuje od 2 do 3 razy częściej w porównaniu z pacjentami bez cukrzycy).
Skoki ciśnienia – czy jest się czym martwić?
Skoki ciśnienia są bardzo niebezpieczne. Mogą świadczyć między innymi o rozwoju choroby wieńcowej. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja kiedy dochodzi do nagłego, dużego i niespodziewanego wzrostu ciśnienia. W przypadku kiedy skurczowe wynosi nawet 240 mm Hg, a rozkurczowe blisko 200 mm Hg może dojść do wystąpienia niewydolności krążeniowo-oddechowej, zawału, czy rozwarstwienia aorty. Duzy skok ciśnienia wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
Aparat do mierzenia ciśnienia krwi
Aby cały czas mieć ciśnienie pod kontrolą warto jest zakupić aparat przeznaczony do mierzenia ciśnienia w domu. Obecnie w sprzedaży jest duży wybór wygodnych ciśnieniomierzy, które umożliwiają łatwy i dokładny pomiar.
Chcąc prawidłowo zmierzyć ciśnienie należy stosować się do kilku ważnych zasad. I tak:
- Na pół godziny przed planowanym pomiarem nie powinno się pić herbaty, kawy, ani palić papierosów,
- Bezpośrednio przed pomiarem dobrze jest się wyciszyć i odpocząć,
- Pomiar wykonać siedząc w wygodnej pozycji. Ręka, na której będzie dokonywany pomiar powinna być stabilnie oparta na twardej powierzchni, powinna być rozluźniona, a ramię nie może być uciskane przez ubranie,
- Podczas pomiaru nie wolno rozmawiać, ani ruszać się,
- Mankiet musi być założony prawidłowo i dobrze dopasowany do szerokości ramienia. Źle dopasowany może zafałszować wynik,
- Kolejne pomiary należy wykonywać w odstępie minimum 10 minut,
- W kolejnych dniach pomiary powinny być wykonywane o tych samych porach.
Źródło: Diagnosis.pl