Ciśnienie tętnicze krwi pod kontrolą

Kontrola ciśnienia tętniczego krwi

Obecnie coraz więcej osób ma problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi. Aż 30% polskiego społeczeństwa ma podwyższone ciśnienie. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta z wiekiem, co nie oznacza, że problem nie dotyczy również młodych osób.

Co to jest ciśnienie krwi?

W ciele człowieka krew znajduje się w naczyniach krwionośnych; tętnicach i żyłach. Ciśnienie tętnicze to siła, jaką krew wywiera na ścianki naczyń krwionośnych. Serce człowieka pracuje w dwóch cyklach: rozkurczowym i skurczowym. Podczas rozkurczu krew napływa z przedsionków do komór. Wtedy ciśnienie jest niższe. Natomiast przy skurczu krew jest wyrzucana z komór do tętnic i tym samym ciśnienie wzrasta. Normalnie serce człowieka wykonuje około 60 do 80 skurczów na minutę.

Często ciśnienie krwi określane jest jako górne (skurczowe) i dolne (rozkurczowe). O prawidłowym ciśnieniu mówimy wtedy kiedy jego wartość waha się pomiędzy 120/80, a 135/85 mm Hg. Za granicę przyjęto ciśnienie 140/90 mm Hg. Powyżej tej wartości mamy do czynienia z nadciśnieniem.

Nadciśnienie tętnicze

Jest coraz częściej spotykaną chorobą układu krążenia. Jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia człowieka. Podwyższone ciśnienie powyżej wartości granicznej zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Choroba jest zdradliwa, chory bardzo często nie odczuwa żadnych dolegliwości, a nadciśnienie jest odkrywane u niego zupełnie przypadkowo.

Aby stwierdzić chorobę należy mierzyć ciśnienie przynajmniej kilkanaście razy i to o różnych porach dnia. Bardzo pomocnym badaniem jest całodobowy pomiar ciśnienia wykonany za pomocą, na przykład Holtera.

Jakie są objawy?

Do najczęściej występujących objawów nadciśnienia należą:

 • uderzenia gorąca,
 • zaczerwienienie na twarzy,
 • zawroty głowy,
 • szumy w uszach,
 • zwiększona potliwość,
 • duszności,
 • bezsenność.

Powyższe objawy mogą być sygnałem początku choroby. Podwyższone ciśnienie może być jedną z przyczyn rozwoju innych chorób, na przykład cukrzycy. Prowadzone badania wykazały związek występowania nadciśnienia tętniczego u osób chorujących na cukrzycę (u cukrzyków nadciśnienie występuje od 2 do 3 razy częściej w porównaniu z pacjentami bez cukrzycy).

Skoki ciśnienia – czy jest się czym martwić?

Skoki ciśnienia są bardzo niebezpieczne. Mogą świadczyć między innymi o rozwoju choroby wieńcowej. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja kiedy dochodzi do nagłego, dużego i niespodziewanego wzrostu ciśnienia. W przypadku kiedy skurczowe wynosi nawet 240 mm Hg, a rozkurczowe blisko 200 mm Hg może dojść do wystąpienia niewydolności krążeniowo-oddechowej, zawału, czy rozwarstwienia aorty. Duzy skok ciśnienia wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Aparat do mierzenia ciśnienia krwi

Aby cały czas mieć ciśnienie pod kontrolą warto jest zakupić aparat przeznaczony do mierzenia ciśnienia w domu. Obecnie w sprzedaży jest duży wybór wygodnych ciśnieniomierzy, które umożliwiają łatwy i dokładny pomiar.

Chcąc prawidłowo zmierzyć ciśnienie należy stosować się do kilku ważnych zasad. I tak:

 1. Na pół godziny przed planowanym pomiarem nie powinno się pić herbaty, kawy, ani palić papierosów,
 2. Bezpośrednio przed pomiarem dobrze jest się wyciszyć i odpocząć,
 3. Pomiar wykonać siedząc w wygodnej pozycji. Ręka, na której będzie dokonywany pomiar powinna być stabilnie oparta na twardej powierzchni, powinna być rozluźniona, a ramię nie może być uciskane przez ubranie,
 4. Podczas pomiaru nie wolno rozmawiać, ani ruszać się,
 5. Mankiet musi być założony prawidłowo i dobrze dopasowany do szerokości ramienia. Źle dopasowany może zafałszować wynik,
 6. Kolejne pomiary należy wykonywać w odstępie minimum 10 minut,
 7. W kolejnych dniach pomiary powinny być wykonywane o tych samych porach.

Źródło: Diagnosis.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *